Ciechanów - otwarte miasto z zamkiem

Data publikacji: 08.08.2015 11:30
Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 22:53
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Największą atrakcją Ciechanowa jest Zamek Książąt Mazowieckich
Największą atrakcją Ciechanowa jest Zamek Książąt Mazowieckich, Autor - 1878 power (Praca własna) [Domena publiczna], Wikimedia Commons

POSŁUCHAJ

Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiają z prezydentem Ciechanowa Krzysztofem Kosińskim (Lato z Radiem/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiają z Krzysztofem Sobczakiem i Markiem Piotrowskim z Muzeum Szlachty Mazowieckiej (Lato z Radiem/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiają z Elżbietą Szymanik z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych i Aleksandrą Bełkowska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Lato z Radiem/Jedynka)

W sobotę 8 sierpnia "Lato z Radiem" odwiedziło Ciechanów, 45-tysięczne miasto położone na północy Mazowsza w dolinie rzeki Łydyni.

W herbie Ciechanowa jest wizerunek świętego Piotra z kluczem. Do klucza nawiązuje nowe logo i hasło miasta "Otwórz się na Ciechanów". Bo Ciechanów to miasto otwarte na kulturę, sport, nowe inicjatywy i wydarzenia. Otwarte także na turystów.

Wizytówkę i największy zabytek stanowi średniowieczny Zamek Książąt Mazowieckich. To najbardziej charakterystyczny punkt na mapie Ciechanowa. Zamek był źródłem natchnienia poetów i pisarzy. Bywali tu: Zygmunt Krasiński, Maria Konopnicka, Bolesław Prus i Stefan Żeromski. To w tym zamku Henryk Sienkiewicz umieścił część akcji "Krzyżaków", m. in. pojedynek Zbyszka z Bogdańca z Rotgierem.

Dziś zamek jest jedynym w kraju zachowanym nizinnym obiektem obronnym. Niezmiennie stanowi źródło inspiracji i centrum różnorodnych wydarzeń. To miejsce turniejów rycerskich, koncertów, festiwali, ważny punkt na trasach biegów i wyścigów, plan filmowy. Pod zamkiem odbywają się seanse Kina Letniego, błonia zamkowe stanowią przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, inscenizacji, pokazów, festynów. Zamek już wkrótce zostanie jeszcze bardziej wyeksponowany dzięki stałemu podświetleniu.

Wart obejrzenia jest znajdujący się w pobliżu zamku neogotycki ratusz z XIX wieku. Budynek, będący siedzibą władz miasta wykonany został według projektu Henryka Marconiego. Na uwagę zasługuje też Farska Góra z dzwonnicą z końca XIX w. oraz zbudowany w XVI w. kościół farny i stojąca u stóp wzgórza neogotycka brama.

Uwagę turystów przyciąga wyjątkowa, zaprojektowana w 1972 roku Wieża Ciśnień. Nazywany tak zbiornik wyrównawczy znalazł się na 5. miejscu listy najbardziej niezwykłych wież na świecie, opublikowanej przez portal The World Geography.

Ciechanów i jego okolice pełne są terenów zielonych – parków, dolin krajobrazowych i lasów. Miasto mocno stawia na sport. Powstają kolejne boiska, siłownie zewnętrzne i parki aktywnej rekreacji.

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Goście: Krzysztof Kosiński (prezydent Ciechanowa), Krzysztof Sobczak (wicedyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej), Marek Piotrowski (kierownik Działu Archeologi Muzeum Szlachty Mazowieckiej), Elżbieta Szymanik (wicedyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych), Aleksandra Bełkowska (Zakład Ubezpieczeń Społecznych)

Data emisji: 8.08.2015

Godzina emisji: 9.00-11.00

materiały promocyjne/pg/mc

Tylko szczerze
Tylko szczerze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.