Pierwszy odcinek "Bonanzy" nadano 12 września 1959 roku, ostatni w styczniu 1973. Ten amerykański westernowy serial telewizyjny, wyprodukowany przez telewizję NBC, opowiadał o życiu farmera Bena Cartwrighta i jego czterech synów. Zyskał ogromną popularność także w Polsce.
- Pora emisji serialu była bardzo dobra - stwierdził Wiesław Kot. - W niedzielne popołudnie polscy telewidzowie chętnie oglądali kino akcji, tym bardziej, że przed serialem nadawany był dość nudnie prowadzony, aczkolwiek wartościowy cykl "Piórkiem i węglem" - przypomniał gość "Lata z Radiem".
Lata 60. i 70. były czasem ogromnej popularności westernów oraz ich wersji europejskich, czyli easternów - ocenił Kot, wspominając swoje ulubione filmy z tego gatunku: "Siedmiu wspanialych" i cykl o Winnetou. Ten ostatni kręcony był w Jugosławii - wyjaśnił krytyk.
Powstało też kilka polskich westernów, np."Wilcze echa" i "Prawo i pięść". - W Polsce były takie miejsca, które nadawały się do westernów, np. Bieszczady czy Ziemie Odzyskane, bowiem akcja tego gatunku rozgrywa się w miejscach odludnych, niezasiedlonych - wyjaśnił Wiesław Kot.
Więcej westernowych wspomnień w nagraniu audycji.
Tytuł audycji: "Lato z Radiem"
Prowadzi: Roman Czejarek
Gość: Wiesław Kot (krytyk filmowy)
Data emisji: 12.09.2016
Godzina emisji: 9.23
ab/pg
Od "Bonanzy" po "Winnetou". Fenomen westernów - Jedynka - polskieradio.pl