Strzelectwo na igrzyskach olimpijskich jest od samego początku - pojawiło się już podczas pierwszej edycji w roku 1896. Konkurencje strzeleckie rozgrywane są do dziś, a wyjątki były tylko dwa: igrzyska w Saint Louis w roku 1904 i w Amsterdamie w roku 1928. W ramach dyscypliny obecnie rozgrywanych jest piętnaście konkurencji.
Od najmłodszych lat
Patryk Bedliński na strzelnicy sportowej "ŚWIT" zlokalizowanej na obrzeżach Starachowic próbował zgłębić tajniki tej niełatwej dyscypliny i dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej rozpocząć przygodę z bronią. - Zajęcia zaczynamy z młodzieżą w wieku 12 - 13 lat. Na początku jest to broń pneumatyczna, w następnym etapie dochodzi broń małokalibrowa bocznego zapłonu - mówi instruktor strzelectwa, Adam Gregorczyk.
Później następuje dalsza selekcja i osoby z odpowiednimi predyspozycjami kierowane są do sekcji śrutowej. Dlaczego najmłodsi mogą liczyć jedynie na ćwiczenia z bronią pneumatyczną? Jest ona zdecydowanie najbezpieczniejsza. - Na początku muszą być zachowane wszystkie zasady. Odpowiednie podejście, zachowanie i wszystkie podstawy, które osoba rozpoczynająca karierę strzelecką musi zdobyć - dodaje gość "Lata z Radiem".
Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia
Kilka reguł
Podstawową zasadą wpajaną od najmłodszych lat jest zakaz celowania do kogokolwiek. - Zajęcia z młodzieżą zaczyna się od tego, że uczy się ich przenoszenia broni na stanowisko, używania specjalnych znaczników w lufie w przerwach między strzelaniami - wyjaśnia Adam Gregorczyk. Instruktorzy zwracają również uwagę na chwyt broni. - Nie trzymamy palca na języku spustowym - podkreśla gość audycji. By uniknąć złamania palca, nie wolno również trzymać go na górze pistoletu.
Kolejne istotne zagadnienie to sposób przechowywania broni. Tę kwestię szczegółowo regulują przepisy MSWiA. - Jeżeli jest to klub, musi być atestowany magazyn uzbrojenia - mówi Adam Gregorczyk.
Należy pamiętać o właściwym załadowaniu broni. W przypadku wiatrówki niezbędne jest, by w odpowiednim momencie butlę napełnić sprężonym powietrzem. - Taką czynność powinien wykonywać trener, ponieważ jest to niebezpieczne. Osoba niedoświadczona może nie dokręcić lub podkręcić zawór i możemy mieć tzw. wystrzał - wyjaśnia Małgorzata Wadowska, trenerka strzelectwa sportowego. Dopiero uzupełnienie butli i właściwe jej umocowanie pozwala na korzystanie z broni długiej pneumatycznej.
Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia
Kto może zdobyć pozwolenie na broń sportową?
Osoby, które chciałyby korzystać z broni sportowej poza licencjonowanymi klubami, muszą spełnić szereg warunków i formalności. Na początku warto odwiedzić siedzibę klubu, by zapoznać się z warunkami bezpieczeństwa i typami broni. - Jednym z warunków podstawowych jest również członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadającym licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego - mówi prezes klubu sportowego "Świt" w Starachowicach, Karol Kopeć.
Po zapisaniu do klubu następuje rejestracja w systemie i po minimum trzech miesiącach nauki i uczestnictwa w zajęciach możliwe jest przystąpienie do egzaminu na patent strzelecki. - Gdyby dana osoba nie przychodziła, nie trenowała, to po prostu nie zda tego egzaminu. Składa się z części teoretycznej i praktycznej. Należy mieć wiedzę od podstaw aż po stopień zaawansowania - wylicza gość "Lata z Radiem".
Po uzyskaniu patentu uczestnik egzaminu występuje o licencję zawodniczą Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. - Najważniejszym dokumentem bezterminowym jest patent strzelecki, natomiast licencja przyznawana jest przez Związek na kolejnych dwanaście miesięcy - podsumowuje Karol Kopeć.
Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia
Zobacz także:
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".
Tytuł audycji: Lato z Radiem
Prowadząca: Sława Bieńczycka
Materiał: Patryk Bedliński
Data emisji: 13.07.2021
Godzina emisji: 9.00 - 12.00
mg
Na olimpijskim szlaku. Reporter "Lata z Radiem" zgłębiał tajniki strzelectwa - Jedynka - polskieradio.pl