Szlak Orlich Gniazd liczy sobie blisko 170 kilometrów i prowadzi poprzez Orle Gniazda, jurajskie zamki i warownie naskalne. Patryk Kuniszewicz swój etap rozpoczął nieopodal Zamku Bobolice, i nie krył zachwytu krajobrazami. - Jeżeli ktoś oglądał "Władcę Pierścieni" i marzą mu się widoki jak z Nowej Zelandii, trzeba przyjechać na Śląsk. To trzeba zobaczyć, bo mamy to na wyciągnięcie ręki - relacjonuje.
Bliźniacze zamki
Dwa sąsiadujące ze sobą zamki górują nad okolicą. Legenda głosi, że należały one do braci bliźniaków. Rycerz z Bobolic ruszył na wojnę, z której oprócz bogactw przywiózł również piękną brankę. Dziewczyna szybko zakochała się z wzajemnością w panu z Mirowa. Para miała spotykać się w tajemnym korytarzu łączącym oba zamki i w nim właśnie oboje mieli zginąć z ręki zazdrosnego brata. - Te dwa kilometry, które trzeba przejechać rowerem, motocyklem, samochodem bądź przejść pieszo to jest bardzo długi odcinek. A w linii prostej te dwa zamki dzieli jedynie kilkaset metrów - tłumaczy reporter "Lata z Radiem".
Zobacz też:
Historia Zamku Bobolice była niezwykle burzliwa. Wielokrotnie zmieniali się jego właściciele, dostał się także w ręce zbójców. - Na szczęście rozprawił się z nimi Władysław Jagiełło, który pod koniec XIV wieku po prostu zamek wywalczył i z powrotem dołączył go do dóbr królewskich - mówi Patryk Kuniszewicz. Podczas "potopu szwedzkiego" zamek został mocno zniszczony, a potem z każdym rokiem popadał w jeszcze większą ruinę. - W wieku XIX próbowano go restaurować, ale z marnym skutkiem. Tak naprawdę udało się to dopiero kilka lat temu no i zamek mamy - dodaje reporter "Lata z Radiem".
Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia
Pośród osiemnastu hektarów
Choć przed południem nieustannie siąpił deszcz, Patryk Kuniszewicz niezrażony mknął dalej. Mając świadomość, że to najlepsza pogoda na zwiedzanie, kolejny przystanek zaplanował w Olsztynie, między dwoma basztami. - Stoję pomiędzy okrągłą basztą a tą kwadratową i z tego, co wiem, to baszta okrągła ma większe znaczenie, jeśli chodzi o ten zamek. Jest bardziej okazała i wzbija się wysoko, do samego nieba. Druga, kwadratowa, też robi wrażenie, ale troszeczkę mniejsze - wyjaśnia szalony reporter. Okrągła baszta pełniła funkcję więzienia dla niepokornych poddanych, tam umierali śmiercią głodową.
Patryk Kuniszewicz poproszony został również o stworzenie małego rankingu spotkanych na trasie miejsc. Jak się okazało, decyzja nie była wcale łatwa. - Widziałem Ogrodzieniec, znam zamek w Siewierzu, byliśmy w Bobolicach i w Mirowie, teraz jesteśmy w Olsztynie. Ale ten zamek jest chyba największy, najpiękniejszy, najdłużej go budowano i w ogóle powstawał jako jeden z pierwszych - relacjonuje reporter "Lata z Radiem". Według niektórych Szlak Orlich Gniazd budowano jednak, posuwając się od Wawelu ku Śląskowi. Wynikać to miało oczywiście z potrzeby ochrony zachodniej granicy Polski. A jak było w rzeczywistości?
Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia
Szabla od starosty
Więcej światła rzuciła na to zagadnienie właścicielka zamku w Opolu, Bernadetta Niemczyk. - Szlak prowadzi z Jasnej Góry, z Częstochowy, przez Olsztyn, czyli pierwszy zamek wypadał na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej - nie ma wątpliwości gość audycji. Okazją do przekonania się o urokach tego miejsca będzie najbliższy weekend. Wówczas bowiem odbędzie się "Turniej o szablę starosty olsztyńskiego". Zaplanowano paradę rycerstwa, przemarsz do kościoła, uroczystą mszę świętą odpustową i pokazy walk grupy rycerskiej. - Będzie też obrona zamku i pokazy artyleryjskie. Warto to zobaczyć właśnie ósmego sierpnia - podsumowuje Patryk Kuniszewicz.
Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".
Tytuł audycji: Lato z Radiem
Prowadził: Roman Czejarek
Reporter: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 06.08.2021
Godzina emisji: 9.00 - 12.00
mg