Jan Chryzostom Pasek i oswojona wydra
Jan Chryzostom Pasek był marszałkiem sejmiku rawskiego, komornikiem ziemi krakowskiej i pamiętnikarzem epoki baroku. Poza tym hulaką niestroniącym od alkoholu i właścicielem oswojonej wydry, której sława przetrwała do naszych czasów. - Odchował ją i była w zasadzie takim dziwnym psem. Spała razem z panem Paskiem i jeżeli ktoś się do niego zbliżał, od razu reagowała, rzucała się na tego przeciwnika - zdradza Małgorzata Zielińska.
Jeżeli Jan Chryzostom Pasek wypił za dużo alkoholu i spał głęboko, to tak długo skakała mu po piersiach, aż musiał się obudzić. - Była jego stróżem. Miała też przyjaciela, psa. To był jedyny pies, którego tolerowała - tłumaczy gość "Lata z Radiem". Gdy Pasek krzyczał: "Robak, hul, hul w wodę!", wydra… łowiła mu ryby. - Był z tego bardzo dumny, dzięki temu miał zapewnione jedzenie - dodaje rozmówczyni Agnieszki Ciecierskiej.
Robak na dworze króla Jana III Sobieskiego
O wydrze zrobiło się głośno. Zapragnął ją mieć król Jan III Sobieski, na jej poszukiwanie wysłano służącego. - Pasek początkowo próbował się wymigać. Przedstawił futro i powiedział, że może zaoferować tylko taką. Nie dali się nabrać, więc tresowana i pieszczona wydra miała trafić do króla, który był gotów ofiarować za nią dwa tureckie konie. Właściciel stwierdził jednak, że nie będzie chciał zapłaty - opowiada gość "Lata z Radiem".
Zwierzątko ciężko przeżyło przeprowadzkę. Nie chciało jeść, było osowiałe i gryzło każdego, kto usiłował się zbliżyć. - O dziwo wydra nie ugryzła króla, dała się pogłaskać, a później nawet nakarmić. Jakoś zaczęła się przyzwyczajać do nowej sytuacji - podkreśla Małgorzata Zielińska. Kiedy chciano przetransportować wydrę z Zamku Królewskiego do Wilanowa, stało się nieszczęście.
Zwierzę "wysmyczyło się" z obróżki i zaczęło hasać po komnatach, a następnie po ogrodach. - Nad ranem, dragon pilnujący królewskich ogrodów zobaczył biegające zwierzątko. Nie wiedząc, że do kogokolwiek należy, ubił je na skórki - podsumowuje Małgorzata Zielińska.
"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.
Tytuł audycji: Lato z Radiem
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Rozmawia: Agnieszka Ciecierska
Gość: Małgorzata Zielińska (Dział Edukacji Muzealnej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)
Data emisji: 10.07
Godzina emisji: 11.25
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".
mg/wmkor
Wydra zwana Robakiem. Co potrafiło zwierzątko Jana Chryzostoma Paska? - Jedynka - polskieradio.pl