W jaki sposób uniezależnić się od Rosji?

Data publikacji: 21.03.2014 19:25
Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 11:26
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Premier Donald Tusk podczas szczytu Unii Europejskiej podpisuje umowę stowarzyszeniowa z Ukrainą
Premier Donald Tusk podczas szczytu Unii Europejskiej podpisuje umowę stowarzyszeniowa z Ukrainą, Autor - PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

POSŁUCHAJ

Jak uniezależnić się energetycznie od Rosji (Popołudnie z radiową Jedynką)

Ograniczenie zależności energetycznej od Rosji to był główny temat drugiego dnia unijnego szczytu. Wspólnota zwróciła większą uwagę na ten problem po zaostrzeniu się relacji rosyjsko-ukraińskich. W radiowej Jedynce politycy zastanawiali się, czy jest to możliwe i czy sankcje wobec Rosji mogą być skuteczne.

- Żadne drobne sankcje nie odniosą sukcesu i nie przyniosą skutku. Dopóki zachód nie przestanie faszerować Putina petrodolarami i gazo dolarami dopóty nie wytrąci mu oręża z ręki i nie zapobiegnie aneksji niepodległych krajów - mówi Jacek Kurski z Solidarnej Polski. jego zdaniem, jest to groźba bardzo poważna.

Marcin Kierwiński z PO uważa, że dobrze, iż pierwsi mówimy o tym, że powinna nastąpić na poziomie europejskim całkowita zmiana podejścia do polityki surowcowej, do polityki gazowo-paliwowej, bo to jest podstawa bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
Włodzimierz Czarzasty z SLD uważa, że jeżeli udałoby się wypracować takie mechanizmy ustalenia jednej ceny dla Europy gazu i paliw kupowanych w Rosji, to byłoby dobrze. - Ja w to nie wierzę - przyznaje.

Posłuchaj całej debaty, którą prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

(ag)

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.