Książka to plon jego kilkunastu podróży do Izraela. Autor zwraca uwagę, że ocena wśród Arabów tego co dzieje się w Izraelu zależy to od wielu czynników - od tego gdzie się człowiek wychował, czy od stosunku do religii.
Paweł Smoleński wspomina tych, których spotkal w Izraelu pisząc książkę. Należy do nich Sayed Kashua. Jest Arabem, pisze po hebrajsku, jest tak krytyczny wobec Izraela jak i swoich współziomków. I tak popularny między Żydami jak niepopularny między Arabami.
W Izraelu nic nie jest biało-czarne. Gość radiowej Jedynki daje przykład Beduinów. Ci mieszkający na pustyni Negev są skrajnie biedni. Ale są też Beduini rządzący gangami w Jaffie i Beduini, którzy wybrali karierę w armii. - Oni są szalenie cenieni, zarówno jako żołnierze, jak i oficerowie - mówi. Niektórzy dosłużyli się bardzo wysokich stopni np. podpułkowników. To są żołnierze bardzo lojalni wobec państwa Izrael, ale są również bardzo brutalni.
Posłuchaj całej rozmowy, w której Paweł Smoleński pokazuje niepolityczny i nieturystyczny obraz kraju i panujących w nim stosunków, pełen wyrazistych bohaterów, ciekawostek i refleksji.
Rozmawiała Małgorzata Raducha.
(ag)
Tam turyści nie zaglądają. Izrael jakiego nie znamy - Jedynka - polskieradio.pl