Kontrole PIP w miejscu pracy. Jakie nieprawidłowości zgłaszano najczęściej?

Data publikacji: 17.10.2023 11:54
Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 11:54
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła w 2022 roku prawie 60 tysięcy kontroli. Zgłoszenia najczęściej dotyczyły problemów z wypłatą wynagrodzenia
W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła w 2022 roku prawie 60 tysięcy kontroli. Zgłoszenia najczęściej dotyczyły problemów z wypłatą wynagrodzenia, Autor - SERGIO V S RANGEL/Shutterstock
Coraz więcej skarg trafia do Państwowej Inspekcji Pracy. Według sprawozdania PIP, w ubiegłym roku było ich prawie 5,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Więcej niż co trzecia ze złożonych skarg dotyczyła natomiast wypłaty wynagrodzenia.
  • Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła sprawozdanie za ubiegły rok. Według raportu, rośnie liczba skarg składanych przez pracowników.
  • Jak podaje PIP, najwięcej skarg dotyczyło problemów z wypłatą wynagrodzeń.
  • Często pracownicy zgłaszali także m.in. nieprawidłowości związane z czasem pracy.

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy. Na co najczęściej składano skargi?

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła w 2022 roku prawie 60 tysięcy kontroli. Jak wymienia rzecznik PIP Juliusz Głuski, 41 proc. z nich nastąpiło w wyniku skierowanej do instytucji skargi.

Najwięcej z nich dotyczyło problemów z wypłatą wynagrodzeń. Był to pierwszy z grzechów pracodawców. - Suma skarg w tym temacie przekroczyła 32 tysiące. Problemy dotyczyły niewypłacania albo nieprawidłowego wypłacania wynagrodzenia, a także obniżenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub w ogóle niewypłacania wynagrodzenia za urlop. Państwowa Inspekcja Pracy uznała, że 37 proc. ze wszystkich głoszeń było zasadnych - wymienia Monika Banyś reprezentująca jedną z agencji zatrudnienia.

Za sprawą kontroli Państwowej Inspekcji Pracy należne wynagrodzenie otrzymało ponad 52 tys. pracowników. - W sumie, dzięki interwencjom inspektorów, odzyskano 78 mln złotych na rzecz pracowników - zaznacza Juliusz Głuski.

Czytaj także:

Kontrole PIP. Jakie zagrożenia wykazali inspektorzy?

Kolejnym z obszarów zagrożeń zgłoszonych inspektorom był stosunek pracy. Obejmowało to między innymi  nieprawidłowości przy wypowiadaniu umowy o pracę oraz problemy z wydaniem świadectwa pracy. - Jeżeli chodzi o zgłoszenia, to 26 proc. z nich zostało uznanych za zasadne - mówi Monika Banyś.

Często pracownicy zgłaszali także problemy z czasem pracy. - Prawie 6 tysięcy pracowników miało problem u swojego pracodawcy między innymi z nierzetelnym prowadzeniem ewidencji czasu pracy, bądź w ogóle nie prowadzono tej ewidencji - dodaje ekspertka.

Rozmówczyni Izabeli Kostyszyn ocenia także, że rosnąca liczba skarg może wynikać z coraz większej świadomości pracowników na temat ich praw. - Mamy też zaufanie do PIP, który jest w stanie nam pomóc w sytuacji, kiedy pracodawca jest w stosunku do nas nieuczciwy - komentuje.


POSŁUCHAJ

02:52

Kontrole w miejscu pracy. Do PIP wpływa coraz więcej skarg (Polska i świat/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Polska i świat

MateriałIzabela Kostyszyn

Data emisji: 16.10.2023 

Godzina emisji: 22.26

qch

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.