"Echa II wojny światowej słyszalne są do dziś"

Data publikacji: 01.09.2015 19:33
Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 20:09
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

POSŁUCHAJ

Prof. Antoni Dudek z UKSW o skutkach II wojny światowej (Więcej świata/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Prof. Csaba Kiss z UW o problemach władz Węgier w związku z falą uchodźców (Więcej świata/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Materiał Adriana Bąka o myśliwcach F-22 Raptor (Więcej świata/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Piotr Pogorzelski o sytuacji na Ukrainie (Więcej świata/Jedynka)

Choć od wybuchu II wojny światowej mija właśnie 76 lat, jej skutki są odczuwalne do dziś. Ten konflikt na dziesięciolecia podzielił nie tylko Europę, ale także cały świat. Czy jego skutki są obecne we współczesnej polityce międzynarodowej?

Według prof. Antoniego Dudka, politologa i historyka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, echa II wojny światowej słyszalne są do dziś. - Chociażby dzisiejsza tożsamość państwowa Rosji jest zbudowana na Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Rosjanie mają w związku z tym określone spojrzenie na całą Europę - uważają, że to oni sami wyzwolili Europę spod panowania hitleryzmu (...) Z drugiej strony mamy Niemcy, które wykonały olbrzymią pracę. Większość elity politycznej niemieckiej i społeczeństwa poddała się procesowi denazyfikacji i odrzuciła dziedzictwo III Rzeszy - wyjaśnił gość audycji "Więcej świata".

Węgierska policja, która dotąd uniemożliwiała imigrantom koczującym w Budapeszcie wyjazd, w poniedziałek wycofała się z dworca Keleti i uchodźcy setkami wsiedli do pociągów i ruszyli do Austrii i Niemiec. We wtorek rano doszło do przepychanek, gdy grupy imigrantów przypuściły szturm na pociągi. Podróżnym polecono opuszczenie dworca. Po godzinnej przerwie obiekt otworzono, ale nie wpuszczono do wewnątrz imigrantów. O tym, co dzieje się na miejscu opowiedział w radiowej Jedynce prof. Csaba Kiss, hungarysta z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dwa F-22 Raptor - najdroższe i najnowocześniejsze myśliwce na świecie - wylądowały w poniedziałek na lotnisku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Maszyny przyleciały do Polski z amerykańskiej bazy w niemieckim Spangdahlem, gdzie cztery tego typu samoloty stacjonowały od piątku w ramach misji szkoleniowej. Waszyngton w ten sposób chce okazać wsparcie sprzymierzeńcom, którzy obawiają się agresji ze strony Rosji. Dlaczego F-22 wywołują tyle emocji? Odpowiedź w materiale Adriana Bąka.

W poniedziałek doszło do zamieszek przed siedzibą parlamentu Ukrainy. Starcia wybuchły, gdy deputowani zatwierdzili w pierwszym czytaniu zmiany w konstytucji na rzecz decentralizacji władzy, obejmującej także zajęty przez separatystów Donbas. W ochraniających budynek wojskowych Gwardii Narodowej i milicjantów rzucono granat. Trzy osoby zginęły. Jakie będą skutki przyjętej zmiany w konstytucji? O tym wieloletni korespondent Polskiego Radia w Kijowie Piotr Pogorzelski.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Antoni Dudek (historyk, politolog, UKSW), prof. Csaba Kiss (hungarysta, Uniwersytet Warszawski), Adrian Bąk (Polskie Radio), Piotr Pogorzelski (wieloletni korespondent Polskiego Radia w Kijowie)

Data emisji: 1.09.2015

Godzina emisji: 18.15

kk/pg

Kulturalna Jedynka
Kulturalna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.