Według prof. Antoniego Dudka, politologa i historyka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, echa II wojny światowej słyszalne są do dziś. - Chociażby dzisiejsza tożsamość państwowa Rosji jest zbudowana na Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Rosjanie mają w związku z tym określone spojrzenie na całą Europę - uważają, że to oni sami wyzwolili Europę spod panowania hitleryzmu (...) Z drugiej strony mamy Niemcy, które wykonały olbrzymią pracę. Większość elity politycznej niemieckiej i społeczeństwa poddała się procesowi denazyfikacji i odrzuciła dziedzictwo III Rzeszy - wyjaśnił gość audycji "Więcej świata".
Węgierska policja, która dotąd uniemożliwiała imigrantom koczującym w Budapeszcie wyjazd, w poniedziałek wycofała się z dworca Keleti i uchodźcy setkami wsiedli do pociągów i ruszyli do Austrii i Niemiec. We wtorek rano doszło do przepychanek, gdy grupy imigrantów przypuściły szturm na pociągi. Podróżnym polecono opuszczenie dworca. Po godzinnej przerwie obiekt otworzono, ale nie wpuszczono do wewnątrz imigrantów. O tym, co dzieje się na miejscu opowiedział w radiowej Jedynce prof. Csaba Kiss, hungarysta z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dwa F-22 Raptor - najdroższe i najnowocześniejsze myśliwce na świecie - wylądowały w poniedziałek na lotnisku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Maszyny przyleciały do Polski z amerykańskiej bazy w niemieckim Spangdahlem, gdzie cztery tego typu samoloty stacjonowały od piątku w ramach misji szkoleniowej. Waszyngton w ten sposób chce okazać wsparcie sprzymierzeńcom, którzy obawiają się agresji ze strony Rosji. Dlaczego F-22 wywołują tyle emocji? Odpowiedź w materiale Adriana Bąka.
W poniedziałek doszło do zamieszek przed siedzibą parlamentu Ukrainy. Starcia wybuchły, gdy deputowani zatwierdzili w pierwszym czytaniu zmiany w konstytucji na rzecz decentralizacji władzy, obejmującej także zajęty przez separatystów Donbas. W ochraniających budynek wojskowych Gwardii Narodowej i milicjantów rzucono granat. Trzy osoby zginęły. Jakie będą skutki przyjętej zmiany w konstytucji? O tym wieloletni korespondent Polskiego Radia w Kijowie Piotr Pogorzelski.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzi: Paweł Lekki
Goście: prof. Antoni Dudek (historyk, politolog, UKSW), prof. Csaba Kiss (hungarysta, Uniwersytet Warszawski), Adrian Bąk (Polskie Radio), Piotr Pogorzelski (wieloletni korespondent Polskiego Radia w Kijowie)
Data emisji: 1.09.2015
Godzina emisji: 18.15
kk/pg
"Echa II wojny światowej słyszalne są do dziś" - Jedynka - polskieradio.pl