Paweł Kowal tłumaczył, że to stara tradycja polskiej polityki zagranicznej, aby szukać bliskiego sojuszu w środku Europy.
- Jeżeli mamy pomysły i są sprawy, które nas łączą, to trzeba wzmacniać więzi w Grupie Wyszehradzkiej - podkreślił politolog. - Nie można jednak przyjmować, że ta grupa będzie funkcjonowała zamiast Unii Europejskiej, albo stanie się jej odnogą - dodał.
Gość Jedynki zwrócił uwagę, że państwa Grupy Wyszehradzkiej w wielu istotnych sprawach bardzo się różnią, chodzi m.in. o politykę i relacje z Rosją, a także kwestie energetyczne.
Piotr Bajda stwierdził natomiast, że Grupa Wyszehradzka nie jest tylko "klubem dyskusyjnym". Jak mówił, znowu zauważamy jej ponowny rozkwit, który wziął się ze wspólnego interesu jakim jest kryzys migracyjny.
- Warto jednak zauważyć, że akurat w tej kwestii my jesteśmy głosem pomocniczym w stosunku do tego co postulują mniejsze państwa Grupy Wyszehradzkiej - zaznaczył politolog.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: Piotr Bajda (Instytut Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefa Wyszyńskiego) i Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 28.04.2016
Godzina emisji: 18.12
mr
Ponowny rozkwit Grupy Wyszehradzkiej. "To nie jest tylko klub dyskusyjny" - Jedynka - polskieradio.pl