Kto stoi za zabójstwem Pawła Szeremeta?

Data publikacji: 20.07.2016 19:20
Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 19:56
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

POSŁUCHAJ

W czasie audycji "Więcej świata" poruszono kwestie zabójstwa Pawła Szeremeta, uchwały ws. rzezi wołyńskiej i pierwszej wizyty w Niemczech Theresy May (Więcej świata/Jedynka)

W wybuchu bomby podłożonej w samochodzie w Kijowie zginął znany dziennikarz, Paweł Szeremet. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nazwał to zabójstwo "straszną tragedią". Co dzieje się na Ukrainie? I kto stoi za zabójstwem dziennikarza? O tym rozmawiali goście audycji "Więcej świata".

44-letni dziennikarz, jedna z głównych postaci niezależnych mediów w Ukrainie, Białorusi i Rosji, zginął w eksplozji samochodu w centrum Kijowa. Z całego świata płyną kondolencje i apele o ukaranie winnych. Winnych zabójstwa krytyka Putina i Łukaszenki, wraz ze śledczymi z Kijowa będzie szukać FBI. - Na Ukrainie wątpimy w to, że śmierć Szeremeta to ślad ukraiński. On raczej był niepotrzebny komuś na Białorusi, albo Rosji - mówił Roman Kabaczij na antenie radiowej Jedynki.

Gość Jedynki twierdził, że za zamachem mogą stać Rosjanie. Świadczyć może o tym fakt, że Paweł Szeremet był kolegą zastrzelonego w Moskwie opozycjonisty Borysa Niemcowa. - Szeremet prowadził jego sprawę i był łącznikiem między sprawami rosyjskimi a białoruskimi - powiedział.

Michał Dworczyk, szef sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą powiedział, że jest to kolejne wydarzenie, które wpływa na destabilizację na Ukrainie. – Równie dobrze można doszukiwać się wątków rosyjskich, ale równie dobrze mogły to być porachunki oligarchów na Ukrainie. Partnerka życiowa Szeremeta, czyli dyrektorka "Ukraińskiej prawdy" pisała o nich, więc mogła ona być celem - mówił.

Tematem audycji była też rzeź wołyńska i uchwała polskiego Senatu, który zaapelował do Sejmu o ustanowienie 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W audycji poruszono także kwestie pierwszej wizyty Theresy May w Niemczech.

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Roman Kabaczij (ukraiński dziennikarz, Instytut Informacji Masowej), Michał Dworczyk (szef sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą), dr Krzysztof Winkler (Grupy Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych "Britannia".)

Data emisji: 20.07.2016

Godzina emisji: 18.10

mfm/tj

Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.