Papież przeprosił za grzechy ludzi Kościoła w Rwandzie

Data publikacji: 23.03.2017 19:30
Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 22:00
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Papież Franciszek
Papież Franciszek, Autor - PAP/EPA/VINCENZO PINTO / POO

POSŁUCHAJ

Sondaże popularności partii we Włoszech, przeprosiny papieża dla Rwandy, skandal w Brazylii (Jedynka/Więcej świata)

Papież przeprasza za postawę ludzi Kościoła. Rwanda jest krajem chrześcijańskim, jest tam 90 procent chrześcijan - mówił Dariusz Rosiak, autor książki o Afryce.

Papież Franciszek przeprosił za postawę Kościoła – podczas ludobójstwa w Rwandzie. Przyjmując w Watykanie prezydenta Rwandy Paula Kagame wyraził ubolewanie za grzechy ludzi Kościoła.

Chodzi o wydarzenia z 1994 roku. "Papież wyraził swe głębokie ubolewanie a także ubolewanie Stolicy Apostolskiej i Kościoła z powodu ludobójstwa Tutsi. Zapewnił o swej solidarności z ofiarami i z osobami, które nadal cierpią z powodu tych tragicznych wydarzeń" - napisano w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Dodano, że Franciszek "przywołując gest świętego Jana Pawła II podczas Wielkiego Jubileuszu roku 2000, ponowił prośbę o Boże przebaczenie za grzechy i słabości Kościoła i jego członków, w tym księży, zakonników i zakonnic, którzy ulegli nienawiści i przemocy, zdradzając swoją ewangeliczną misję".

Papież przeprasza za to, że ludzie Kościoła zabijali ludzi Kościoła. Po drugie, przeprasza za postawę Kościoła hierarchicznego – mówił dziennikarz Dariusz Rosiak. Wśród jego członków były osoby, które zabijały, albo wydawały ludzi na śmierć, albo niestety je organizowały.

Oczywiście byli ludzie, którzy oddawali życie za sąsiadów – prawie jedna czwarta duchowieństwa została zabita – mówił dziennikarz. Zaznaczył, że prezd 1994 rokiem członkowie Kościoła byli często członkami establishmentu, uczestniczyli w propagandowej maszynie, która siała nienawiść.

Piotr Kowalczuk, korespondent Polskiego Radia w Rzymie opowiadał o przygotowaniach przed szczytem w Rzymie i związanych z nim środkach bezpieczeństwa, a także komentował wyniki ostatnich sondaży popularności partii politycznych. - Mamy do czynienia z erozją zaufania Włochów do klasy politycznej - ocenił.

Inny temat to kolejny skandal w Brazylii, okazało się, że sprzedawano zepsute mięso, m.in. do Europy.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Goście: Piotr Kowalczuk, Dariusz Rosiak

Data emisji: 17.03.2017

Godzina emisji: 18.15

Jedynka/IAR/agkm/gs


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.