Dyplomata: wejście na tereny Kurdów grozi wojną domową

Data publikacji: 17.10.2017 19:00
Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 20:03
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czołg irackiej armii w Kirkuku
Czołg irackiej armii w Kirkuku, Autor - PAP/EPA/AFAN ABDULKHALEQ

POSŁUCHAJ

Wizyta Erdogana w Polsce, walka z Państwem Islamskim i problem państwa Kurdów (Więcej świata/Jedynka)

-  Jeśli na tereny autonomicznego regionu Kurdów weszłyby oddziały armii irackiej lub szyickie milicje – to mielibyśmy wojnę domową w Iraku, zupełnie teraz nikomu niepotrzebną – ocenił były ambasador w krajach arabskich Jan Natkański.

Trwa ofensywa wojsk irackich i sojusznikach na terenach kontrolowanych przez Kurdów.

Były ambasador w krajach arabskich Jan Natkański mówił w Jedynce, że wszystkie kraje, których części terytorium zamieszkują Kurdowie, są wciąż silne, choćby Turcja i Iran. Referendum z końca września było dla nich złym sygnałem, podobnie jak dla Iraku – powiedział. Pozaregionalni sojusznicy Kurdów zostawili ich, a regionalni są przeciwni ich aspiracjom – ocenił dyplomata.

Przypomniał, iż rząd centralny w Iraku twierdzi, że referendum niepodległościowe nie miało podstaw prawnych. Ale sporne terytoria zdobywa się zbrojnie, a czy to nie jest pogwałcenie konstytucji Iraku? – pytał retorycznie gość Jedynki. Zgodził się, że nieprzekraczalną granicą dla Kurdów jest granica autonomii.

Obecnie Kurdowie wzajemnie oskarżają się o zdradę  - możliwe są podziały. Są spory między partiami Kurdyjską Partią Demokratyczną i Unią Patriotyczną Kurdystanu, klanami Talabanich (rozlokowanym bardziej na południu) i klanem Barzanich.

Wojsko irackie kontynuowało we wtorek przejmowanie terenów niebędących częścią Regionu Kurdystanu, ale kontrolowanych dotąd przez kurdyjską Peszmergę. Nigdzie nie napotkało oporu ze strony oddziałów kurdyjskich. 

Oddziały irackie zajęły większość tzw. terytoriów spornych, które formalnie nie należą do Regionu Kurdystanu, ale znaczna część tamtejszej populacji to Kurdowie. Niektóre z nich znalazły się pod kontrolą Peszmergi w 2003 r., natomiast większość została opanowana przez kurdyjskie oddziały w trakcie wojny z Państwem Islamskim po 2014 r. Irak przejął m.in. pola naftowe wokół Kirkuku.

W programie była mowa także o oswobodzeniu dotychczasowej stolicy ISIS, Rakki, również przez Kurdów.

Rozmawiano również owizycie prezydenta Turcji w Warszawie i o problemach praw człowieka w Turcji.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Goście: Jan Natkański (były ambasador w krajach arabskich, dr Adam Balcer (WiseEuropa))

Data emisji: 17.10.2017

Godzina emisji: 18.13

PAP/Jedynka/agkm/kk

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.