Janusz Odziemkowski o pakcie Ribbentrop-Mołotow: to umożliwiło Hitlerowi rozpoczęcie wojny

Data publikacji: 23.08.2019 20:35
Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 20:56
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Komisarz ludowy Wiaczesław Mołotow (drugi z lewej) u ministra spraw zagranicznych Rzeszy Joachima von Ribbentropa (pierwszy z prawej) w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Widoczny tłumacz-radca ambasady Hilger (pierwszy z lewej).
Komisarz ludowy Wiaczesław Mołotow (drugi z lewej) u ministra spraw zagranicznych Rzeszy Joachima von Ribbentropa (pierwszy z prawej) w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Widoczny tłumacz-radca ambasady Hilger (pierwszy z lewej)., Autor - NAC/Kreutzer M.

POSŁUCHAJ

Rozmowa z gośćmi audycji o polityce na świecie (Więcej świata/Jedynka)

- Nie ma wątpliwości, że pakt Ribbentrop-Mołotow umożliwił Hitlerowi rozpoczęcie wojny i jednocześnie był początkiem końca krajów bałtyckich, a dla Polski oznaczało to 45 lat uzależnienia od ZSRR ze wszystkimi konsekwencjami – w sferze psychicznej, w sferze wychowania społeczeństwa i w kwestii gospodarczej - ocenił prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W 80. rocznicę podpisania paktu Paktu Ribbentrop szefowie dyplomacji: Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii przypominają, że porozumienie nazistowskich Niemiec i ZSRR doprowadziło do wybuchu II wojny światowej i skazało Europę na dziesięciolecia cierpień.

- Nie ma wątpliwości, że Pakt Ribbentrop-Mołotow umożliwił Hitlerowi rozpoczęcie wojny i jednocześnie było początkiem końca krajów bałtyckich, a dla Polski było to 45 lat uzależnienia od ZSRR ze wszystkimi konsekwencjami – w sferze psychicznej, w sferze wychowania społeczeństwa i w kwestii gospodarczej - ocenił gość "Więcej świata". 

Prof. Januszem Odziemkowskim z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego powiedział, że w podręcznikach radzieckich od historii uczono, że pokojowo nastawiony ZSRR przyjął ofertę niemiecką, co uchroniło go od niemieckiego ataku. - W podręcznikach utrzymywano, że winowajcami były kraje kapitalistyczne, które rozpoczęły awanturę w Europie, a ZSRR został wciągnięty w to w 1941 roku - dodał ekspert.

- Gestapo z NKWD spotykało się po to, aby omówić najlepsze sposoby niszczenia polskiego społeczeństwa i wymiany informacji o niebezpiecznych osobach dla jednych i drugich. Z tamtych wypowiedzi polityków rosyjskich i niemieckich przebijała myśl w której można było odczuć że nie pozwolą, aby żadne mocarstwo mogło decydować o sprawach Europy. To była typowa domena Rosji i Niemiec - ocenił.

Ponadto w audycji:

- 30. rocznica utworzenia tzw. bałtyckiego łańcucha. Korespondencja z Wilna Kamila Zalewskiego

- Czy w piątek zakończy się kryzys rządowy we Włoszech? Ma powstać nowy rząd w oparciu o Ruch Pięciu Gwiazd i Partię Demokratyczną. Łączenie z Piotrem Kowalczukiem (Rzym).

- Prezydent USA Donald Trump powiedział dziennikarzom w Białym Domu, że podjąć walkę z Państwem Islamskim (IS) będą musiały inne państwa. Wymienił w tym kontekście Rosję, Pakistan oraz Iran. Rozmowa z dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Dlaczego Rosja próbuje usprawiedliwiać pakt Ribbentrop-Mołotow? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Agnieszka Bryc z (Uniwersytetu Mikołaja Kopernika), prof. Janusz Odziemkowski (z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 23.08.2019

Godzina emisji: 17.26

K.A


 


Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.