Zniesienie wiz i zwiększenie liczby żołnierzy stacjonujących w Polsce - to najważniejsze zapowiedzi, które padły na wczorajszym spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, które odbyło się w Nowym Jorku.
Donald Trump: sprawa już jest załatwiona
O zniesieniu amerykańskich wiz dla Polaków spekulowano już od dłuższego czasu. Polska i USA podpisały wszystkie konieczne umowy prawne, pojawiły się też nieoficjalne doniesienia, że nasz kraj już wypełnił formalny wymóg dotyczący poziomu odmów wizowych.
Dane w tej sprawie miały być znane na początku października. Jednak Donald Trump podczas spotkania z Andrzejem Dudą, powiedział do dziennikarzy, że "sprawa już jest załatwiona". Dodał również, że "Polska kwalifikuje się".
- Ogromnie się cieszę, bo oznacza to, że Polacy będą mogli godnie podróżować do Stanów Zjednoczonych - skomentował później wypowiedź Donalda Trumpa Andrzej Duda.
Departament Stanu liczy na bieżąco
Wymogi dotyczące zniesienia wiz do USA są bardzo restrykcyjne. Polska przez 30 lat nie spełniała warunku związanego z poziomem nieprzekraczanie 3 proc. odmów. Według nieoficjalnych informacji, naszemu krajowi udało się zejść do poziomu 2,8 proc.
- Jestem zaskoczony, że Departament Stanu liczy to na bieżąco, ponieważ liczone jest to według narodowości osób składających, a nie tylko placówek (…). Rozumiem, że wyjątkowość relacji (polsko-amerykańskich - red.) zmusza Departament Stanu do liczenia na bieżąco - ocenia Mateusz Piotrowski, dodając, że kolejnym etapem będzie skierowanie sprawy do Kongresu.
Co na to ambasador USA Georgette Mosbacher?
Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że Amerykanie wykazują chęć włączenia naszego kraju do ruchu bezwizowego. - Zajmie to jeszcze kilka miesięcy, ale jak ambasador Mosbacher wczoraj mówiła, ma nadzieję, że z nowym rokiem Polacy będą mogli już bez wiz udać się do Stanów Zjednoczonych. Wydaje się, że ten proces i tak będzie dość przyspieszony - dodaje.
Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali również deklarację odnośnie zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Ich liczba wzrośnie o 1000. Powstanie także nowe dywizyjne dowództwo w Poznaniu.
- To jest właściwie pierwsze takie dowództwo w Europie, które będzie pozwalało wojskom lądowym kierować swoimi działaniami. Fakt, że jest to Poznań i wschodnia flanka NATO, potwierdza, że decyzje podjęte w Warszawie w 2016 roku na forum NATO czy na kolejnych szczytach, nie były zwykłymi decyzjami politycznymi, tylko faktycznie administracja Donalda Trumpa zwraca uwagę, że Sojusz powinien bardziej interesować się bezpieczeństwem wschodniej flanki. Od niej zależy bezpieczeństwo całej Europy - twierdzi Mateusz Piotrowski.
Czy Polska była kiedyś tak blisko zniesienia wiz jak teraz? Jak dużo państw znajduje się w ruchu bezwizowym? Jakie koszty poniesie Polska w związku ze zwiększeniem obecności żołnierzy USA w naszym kraju?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Ponadto w audycji:
- Sądowa decyzja w sprawie ekshumacji szczątków generała Francisco Franco. Były dyktator wciąż budzi wiele emocji w hiszpańskim społeczeństwie. Felieton Wojciecha Cegielskiego.
- Sąd Najwyższy zdecydował, że premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zawieszając obrady parlamentu, złamał prawo. To wyrok bez precedensu w historii brytyjskiej demokracji. Rozmowa z dr Markiem Szopskim z Uniwersytetu Warszawskiego.
Tytuł audycji: Więcej Świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Marek Szopski (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 24.09.2019
Godzina emisji: 17.26
DS
Ekspert o zniesieniu wiz do USA: wydaje się, że będzie to przyspieszone - Jedynka - polskieradio.pl