W Moskwie odbyła się konferencja prasowa Władimira Putina dla mediów rosyjskich i zagranicznych. Prezydent Rosji spotkał się z korespondentami już po raz 15. w czasie sprawowania swoich rządów. Podczas dzisiejszej konferencji odpowiedział na ponad 70 pytań.
Rosja dobra, świat zły
Zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego narracja Władimira Putina nie zmienia się i sprowadza do wskazywania, że "cały świat jest zły, natomiast Rosja jest cudowną wyspą, której nikt nie rozumie". - Gdyby wziąć pod uwagę poważność pewnych dokumentów o charakterze strategicznym, które są w tle, to bardzo wyraźnie skierowane są do wewnętrznej opinii publicznej. Pokazują one Rosjanom dobrą Rosję otoczoną przez złych ludzi - ocenia ekspert Jedynki.
- To jest mniej więcej kalka tego, co robił Stalin, kiedy w którymś momencie Kennan próbował zrozumieć, co dzieje się w Rosji, żeby przedstawić Roosveltowi, a później następcom, dlaczego Rosjanie zachowują się tak dziwnie i z jakiego powodu jakiekolwiek działania dyplomacji amerykańskiej trafiają w próżnię. Kennan wyjaśniał, że ich polityka jest skierowana do wewnątrz i Partia Komunistyczna chce bronić swojego istnienia. W związku z tym realizuje tego typu strategię - twierdzi prof. Piotr Grochmalski.
Mija się z prawdą
Władimir Putin mówił m.in. o decyzji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) o wykluczeniu sportowców tego kraju na cztery lata z głównych imprez sportowych na świecie. Stwierdził, że ta decyzja była niezgodna z prawem.
- Putin ma skłonność do mijania się z prawdą w sposób skrajny. To jest jego sztuczka, którą umiejętnie realizuje praktycznie od początku swojego istnienia. Pamiętajmy, że on jednak doszedł do władzy na zasadzie pewnego dealu zawartego z prezydentem Jelcynem: "Nie zostaniesz ukarany, a dopuść FSB do władzy" - mówi prof. Piotr Grochmalski.
Putin mówił o Polsce
Prezydent Rosji odniósł się do Polski z czasów II wojny światowej. Ocenił, że wojska sowieckie wkroczyły do Polski 17 września 1939 po tym, jak polski rząd utracił kontrolę nad swoimi siłami zbrojnymi.
- Siergiej Kowalow, wybitna postać i rzecznik praw człowieka za Jelcyna, powiedział: "Co zrobilibyście na Zachodzie, gdyby w Niemczech doszedł do władzy SS-man i powiedział, że jest dumny ze swojej przeszłości?". Putin jest właśnie takim SS-manem w zachodnich Niemczech, czyli NKWD-zistą, który jest dumny ze swojej przeszłości. W związku z tym ta przeszłość to jest także mordowanie polskich oficerów - komentuje prof. Piotr Grochmalski.
Co Putin powiedział na temat konfliktu w Donbasie? Jakie są relacje Rosji i Chin?
Ponadto w audycji:
- Mowa tronowej królowej, w której Elżbieta II przedstawiła plany legislacyjne brytyjskiego rządu na nową sesję parlamentu. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu.
- Przed sądem w Bratysławie rozpocznie się proces czterech oskarżonych w sprawie zabójstwa słowackiego dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Policja i prokuratura uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły dziennikarza. Jak Słowację zmieniło to wydarzenie? Felieton Katarzyny Semaan.
- Były funkcjonariusz białoruskich oddziałów specjalnych Juryj Harauski twierdzi w rozmowie z rosyjską redakcja "Deutsche Welle", że brał udział w zabójstwach politycznych w 1999 roku. Miał je zlecać prezydent Łukaszenko. Władze w Mińsku sprawy nie komentują. Felieton Piotra Pogorzelskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzi: Paweł Lekki
Gość: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)
Data emisji: 19.12.2019
Godzina emisji: 17.27
DS
Prof. Piotr Grochmalski o Putinie: mija się z prawdą w sposób skrajny - Jedynka - polskieradio.pl