Jarosław Guzy: bezpieczeństwo europejskie, jeśli chodzi o amerykańską obecność nie jest zagrożone

Data publikacji: 16.06.2020 17:30
Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 20:43
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nominacje w Akademii Wojskowej USA West Point
Nominacje w Akademii Wojskowej USA West Point, Autor - PAP/EPA/JOHN MINCHILLO
Prezydent Donald Trump potwierdził, że Stany Zjednoczone zredukują liczbę wojskowych stacjonujących w Niemczech do 25 tysięcy. Część sił miałaby być przerzucona do Polski.

Trump zasugerował też podczas spotkania z dziennikarzami w Waszyngtonie, że Niemcy nie wydają na obronność tyle, ile oczekuje od nich NATO. Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla agencji Baltic News Service, który ukazał się w języku litewskim podkreślił, że Polska konsekwentnie dąży do zwiększenia obecności wojskowej USA na swoim terytorium. - Jednak nie kosztem zmniejszenia amerykańskiego kontyngentu w Niemczech - podkreślił. Dodał, że negocjacje w sprawie zwiększenia liczby żołnierzy amerykańskich w Polsce przebiegają zgodnie z planem i wierzy, że wynik będzie imponujący.

POSŁUCHAJ

24:57

Redukcja liczebności wojsk USA w Europie a bezpieczeństwo państw NATO (Więcej świata/Jedynka)

Czy Niemcy są wiarygodnym partnerem w NATO?

Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej przyznaje, że zmniejszenie liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech do 25 tysięcy to duża redukcja. Zastanawia się, czy w związku z tą decyzją Stany Zjednoczone generalnie są przekonane do obecności w Europie. - Jest pytanie czy Niemcy, zdaniem Amerykanów, nie tylko dokładają się wystarczająco do budżetu obronnego NATO, ale czy są dobrym, wiarygodnym sojusznikiem z punktu widzenia relacji zewnętrznych - mówi dziennikarz. Wskazuje, że wypowiedzi niemieckich polityków w sprawie układu NATO-Rosja są bliższe rosyjskim poglądom niż amerykańskim, czy polskim.

Polska może zyskać na kilku polach

Jarosław Guzy zaznacza, że Polska jest za liczną obecnością Amerykanów w Europie. - Ale rząd polski nie rywalizuje z Niemcami - podkreśla. Przypomina, że niebezpieczny dla naszego kraju był czas rządów prezydenta Obamy, który redukował swe zaangażowanie w Europie uznając, że Rosja nie stwarza zagrożenia. W tym czasie tworzono też rosyjsko-niemieckie partnerstwo strategiczne. Zauważa, że ruchy wojsk amerykańskich odbywają się w kontekście zmienionej strategii NATO i USA, jeśli chodzi o diagnozę zagrożeń. A polityka Donalda Trumpa wobec Rosji cieszy się poparciem w Kongresie. Jarosław Guzy ocenia, że bezpieczeństwo europejskie, jeśli chodzi o amerykańską obecność nie jest zagrożone. Jego zdaniem, wszystkie podstawowe funkcje, które pełnią wojska w Niemczech będą zachowane. Polska może zyskać przez przesunięcie pewnej liczby wojsk i infrastruktury do naszego kraju, a jednocześnie zwiększenie liczebności amerykańskiej jest dla Rosji pewnym sygnałem odstraszającym.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, z udziałem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa. Rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził oburzenie skazaniem w Rosji na 16 lat więzienia Amerykanina Paula Whelana za szpiegostwo. Szef dyplomacji zażądał natychmiastowego wypuszczenia go na wolność. Ambasador USA w Moskwie John Sullivan powiedział komentując wyrok, że wina Whelana nie została udowodniona, i że sprawa ta zaszkodzi stosunkom amerykańsko-rosyjskim. Po ogłoszeniu wyroku obrońcy Whelana wyrazili przypuszczenie, że Amerykanin może zostać wymieniony na któregoś ze skazanych w USA obywateli Rosji - Wiktora Buta bądź Konstantina Jaroszenkę. But, rosyjski handlarz bronią, odsiaduje w USA wyrok 25 lat więzienia za sprzedaż broni kolumbijskim rebeliantom. Jaroszenko, rosyjski pilot, odbywa 20-letni wyrok za przemyt kokainy do USA. Felieton. Michała Strzałkowskiego.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk).

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 17.26

ag

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.