Dr Bonikowska: zasadnym jest skoordynowane otwieranie zewnętrznych granic Schengen

Data publikacji: 08.07.2020 18:40
Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 09:05
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne , Autor - Shutterstock/ Tatiana Popova
Według rekomendacji Komisji Europejskiej państwa członkowskie Strefy Schengen powinny w lipcu otworzyć swoje granice zewnętrzne wobec obywateli 15 państw uznanych za "epidemicznie bezpieczne". Ale najpierw Węgry, a teraz Belgia, uważają, że to przedwczesne i zapowiadają, że granic nie otworzą. Również Grecja postanowiła nie wdrażać otwarcia granic wobec obywateli państw z oficjalnej unijnej listy. Jak obecnie wygląda unijna rekomendacja otwierania granic? 

Komisja Europejska rekomendowała otwarcie granic po 1 lipca 2020 roku dla 15 państw uznanych za bezpieczne. Na oficjalnej unijnej liście znalazły się takie kraje jak: Australia, Japonia, Nowa Zelandia, kilka pojedynczych państw Ameryki Południowej i Afryki. Granice byłyby zamknięte dla m.in. Stanów Zjednoczonych, Rosji czy  Brazylii, gdzie w dalszym ciągu obserwuje się wiele nowych zakażeń koronawirusem. 


POSŁUCHAJ

20:52

Jak obecnie wygląda unijna rekomendacja otwierania granic? (Więcej świata/Jedynka)

 

Gość audycji, dr Małgorzata Bonikowska twierdzi, iż zasadnym byłoby otwieranie zewnętrznych granic Strefy Schengen w sposób skoordynowany. - Dziwnym by było, gdyby do jednego kraju mógł wjechać obywatel Chin, wtedy gdy ich granice otworzyły się na Europejczyków, a do drugiego kraju UE nie mógłby wjechać - podkreśla dr Bonikowska. - To jest trochę nielogiczne ze względu na funkcjonowanie Strefy Schengen, ponieważ kto wjedzie do jednego kraju, dobrowolnie przemieszcza się po całej strefie - ocenia ekspert. 

Szczyt UE i negocjacje budżetowe

Już 17 i 18 lipca szefowie krajów Unii Europejskiej spotkają się na szczycie w Brukseli w sprawie nowego budżetu, który uwzględnia stworzenie funduszu odbudowy gospodarki. W ostatnim czasie szef Rady Europejskiej Charles Michael odbywał konsultacje z szefami rządów państw członkowskich nt. unijnego budżetu na lata 2021-2027. - To są bardzo trudne rozmowy i na pewno one jeszcze będą trwały - mówi dr Małgorzata Bonikowska. - Dobrym sygnałem w tych rozmowach są Niemcy, którzy są w bardzo dobrej sytuacji gospodarczej, a kanclerz Merkel najdłużej funkcjonującym szefem rządu, więc ma ogromne doświadczenie. Te dwa czynniki mogą pomóc Niemcom, a same negocjacje mogą potrwać do jesieni - ocenia ekspert w Programie 1 Polskiego Radia. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

Podczas sesji Parlamentu Europejskiego posłowie rozmawiać będą z kanclerz Angelą Merkel o strategii i głównych celach niemieckiej prezydencji w Radzie UE przez najbliższe sześć miesięcy. Jest to pierwsza podróż zagraniczna kanclerz od czasu wybuchu pandemii. Podsumowanie wizyty kanclerz w Brukseli w rozmowie z Beatą Płomecką.

- Stany Zjednoczone oficjalnie opuściły Światową Organizację Zdrowia (WHO). Prezydent Donald Trump wyrażał chęć podjęcia tego kroku od kilku miesięcy, krytykując WHO za jej reakcję na pandemię koronawirusa. Jakie mogą być konsekwencje - także finansowe - dla tej organizacji? - felieton Katarzyny Semaan.

- Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro został zakażony koronawirusem. Od początku pandemii, która w Brazylii zaczęła się pod koniec lutego, Jair Bolsonaro nie przestrzegał wytycznych dotyczących środków zapobiegających zakażeniu. Był przeciwny zamknięciu handlu i izolacji społecznej, działaniom zalecanym przez WHO i podejmowanym przez rządy stanowe kraju w celu zmniejszenia tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Prezydent Brazylii ma 65 lat i należy do grupy wiekowej uważanej przez ekspertów za grupę ryzyka. O pandemii koronawirusa w Brazylii mówiła Joanna Gocłowska-Bolek z UW. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski). 

Data emisji: 8.07.2020

Godzina emisji: 17.30

ans 

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.