Prof. Tomasz Grosse zwraca uwagę, że Parlament Europejski ma mniejsze możliwości negocjacyjne, niż te negocjacje, które były wcześniej między państwami członkowskimi. - Państwa zgodziły się na pewne pułapy finansowania, dokonały pewnych cięć w tych programach, na których zależy Parlamentowi Europejskiemu - wyjaśnia. W związku z tym Parlament zagroził, że odrzuci porozumienie, a więc ten cały pakiet wieloletni, jeżeli nie zostaną uwzględnione jego oczekiwania.
Gość Programu 1 Polskiego Radia przyznaje, że w kolejnych turach negocjacji Parlament ograniczył oczekiwania, ale pozostał przy minimalnych żądaniach zwiększenia finansowania w niektórych programach. Chce również bardziej restrykcyjnego powiązania przestrzegania praworządności z finansowaniem państw, co w praktyce jest mniej korzystne dla Polski i Węgier.
Prof. Tomasz Grosse podkreśla, że w historii zazwyczaj bywało tak, że w końcu Parlament Europejski ustępował w sprawach budżetowych, choć również w drobnych, szczegółowych kwestiach ustępowały państwa członkowskie. Bywało też tak, że kilka razy Parlament i Komisja nie były w stanie dojść do konsensusu w wyznaczonym terminie i przez pewien czas obowiązywało prowizorium budżetowe.
Ale przypadku budżetu 2021-2027 jest inaczej. - Stawka w tej grze w przypadku braku konsensusu jest drugi instrument, czyli Europejski Fundusz Odbudowy, wartości 750 miliardów euro, który miałby wspomóc rozruszanie europejskiej gospodarki zmagajacej się z pandemią - mówi ekspert.
Posłuchaj całej audycji, w której również:
Z chińskiej firmy Zhenhua wyciekła baza danych zawierająca informacje o 2,4 mln osób. Zhenhua Data Information Technology to podmiot zajmujący się gromadzeniem i analizą dużych zbiorów danych głównie na potrzeby chińskiego wywiadu wojskowego i komunistycznej partii Chin. Wśród profili polityków i urzędników państwowych oraz ich rodzin m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indii, Hiszpanii, Australii, Nowej Zelandii, były także dane o urzędnikach z Polski. Tu spis zawiera ponad 3 tys. rekordów zawierających imiona i nazwiska. Służba ta ma bardzo dobrą orientację w polskim świecie politycznym. Na liście znajdują się nie tylko byli lub obecni wysocy rangą urzędnicy państwowi, lecz także ich rodziny – małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo. Felieton Adriana Bąka.
Niemiecka prasa obszernie komentuje wypowiedź polityka Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Friedricha Merza, że celem przełożenia zjazdu tej partii było pozbawienie go szans na objęcie urzędu kanclerza Niemiec. Federalny zarząd CDU jednomyślnie przełożył na przyszły rok zaplanowany wcześniej na 4 grudnia zjazd, który miał wybrać nowego przewodniczącego partii i tym samym prawdopodobnego chadeckiego kandydata na kanclerza w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu. Decyzję tę uzasadniono utrzymującym się zagrożeniem koronawirusowym. O kryzysie przywódczym w rządzącej CDU rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Należące do NASA, umieszczone na pokładzie samolotu Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej (SOFIA) po raz pierwszy potwierdziło obecność wody na oświetlanej przez Słońce stronie Księżyca. SOFIA była w stanie wychwycić specyficzną dla cząsteczek wody długość fali (6,1 mikrona) i odkryła ją w nasłonecznionym księżycowym kraterze Clavius. Dla porównania w piasku Sahary jest 100 razy więcej wody niż w zbadanej przez SOFIĘ księżycowej glebie. Woda jest w kosmosie cennym zasobem i kluczowym składnikiem życia, jakie znamy. Nie wiadomo, czy ta odkryta właśnie na Księżycu będzie łatwa do wykorzystania. O wodzie i budowie stacji tranzytowej na Księżycu w drodze na Marsa felieton Katarzyny Semaan.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski), prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 28.10.2020
Godzina emisji: 17.32
ag
"Stawką w grze jest Fundusz Odbudowy". Prof. Grosse o negocjacjach nad budżetem UE - Jedynka - polskieradio.pl