Za uznaniem za winnego podburzenia swoich zwolenników do powstania przeciwko państwu głosowało 57 senatorów - wszyscy Demokraci i siedmiu Republikanów. Do skazania potrzebne były głosy 67 senatorów w stuosobowym senacie.
Republikanie są pęknięci
Mateusz Piotrowski zwraca uwagę, że już teraz daje się zauważyć pęknięcie wśród republikańskich kongresmenów. Lider Republikanów w Izbie Reprezentantów kilka dni po wyborach spotkał się z Donaldem Trumpem i zadeklarował chęć współpracy, to Republikanie w senacie są bardziej wstrzemięźliwi.
Trump po ogłoszeniu decyzji oświadczył, że proces w jego sprawie miał charakter polityczny. Prezydent Joe Biden zauważył, że "ten smutny rozdział naszej historii przypomina nam, że demokracja jest krucha i że musi być stale broniona, a także, że zawsze musimy być czujni". Mateusz Piotrowski nie wykluczył, że możliwe są jeszcze sprawy sądowe przeciwko Trumpowi. Wiadomo, że w Georgii prowadzone jest śledztwo w sprawie nacisków byłego prezydenta na sekretarza tego stanu w celu odwrócenia wyników wyborów.
Demokraci nie wiedzą, co dalej z Trumpem zrobić
Ekspert wskazuje, że Demokraci nie mają pomysłu, co zrobić dalej. - Wśród Demokratów przeważa opinia, że na razie trzeba Trumpa porzucić, przestać się nim zajmować, bo są pilne sprawy, którymi obie izby powinny się zająć - mówi. A Trump na razie nie przeszkadza.
Posłuchaj całej audycji, w której również:
Republikańska Lewica Katalonii (ERC) zdobyła najwięcej mandatów w niedzielnych wyborach do katalońskiego parlamentu. Wspólnie z trzema innymi partiami również popierającymi secesję tej wspólnoty autonomicznej od Hiszpanii mogą liczyć na większość mandatów w izbie - wynika z badania exit poll. Felieton Michała Strzałkowskiego.
Nowy rząd Włoch premiera Mario Draghiego został zaprzysiężony w Pałacu Prezydenckim. Były prezes Europejskiego Banku Centralnego powołał gabinet „odpowiedzialności narodowej”; tworzą go politycy dotychczasowej koalicji i opozycji oraz eksperci. Rząd popierają wszystkie najważniejsze ugrupowania parlamentarne z wyjątkiem partii Bracia Włosi. W tym tygodniu w obu izbach parlamentu odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów Mario Draghiego. Rozmowa z dr Małgorzatą Lorencką z Uniwersytetu Śląskiego.
HUMANOSH Fundacja im. Sławy i Izydora Wołosiańskich, która od lat zajmuje się poszukującymi schronienia w Polsce uchodźcami, chce stworzyć dla uchodźców z Białorusi "Mirnyj Dom", czyli hostel, który będzie dla nich tymczasowym domem. Fundacja planuje, że w hostelu będzie mogło przebywać 15-20 osób (w tym dzieci), a oprócz pokoi byłaby w nim również sala edukacyjna, świetlica i biblioteka. Fundacja stara się usamodzielniać swoich podopiecznych. Dlatego planuje określić czas przebywania w hostelu i jednocześnie pomagać im w znalezieniu pracy, a jeśli będzie to konieczne, również w przekwalifikowaniu zawodowym. Fel. Natalii Szymkowiak z Redakcji Białoruskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Goście: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Małgorzata Lorencka (Uniwersytet Śląski)
Data emisji: 15.02.2021
Godzina emisji: 17.33
ag
Ekspert: Republikanie jeszcze nie rozstrzygnęli, czy chcą być z Trumpem czy bez niego - Jedynka - polskieradio.pl