Paszporty covidowe. Prof. Kachniewska: UE nie narzuca rozwiązań szczegółowych

Data publikacji: 28.04.2021 19:05
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 10:01
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock/Viacheslav Lopatin
Komisja Europejska zaapelowała do europosłów o poparcie propozycji dotyczącej certyfikatów szczepień, które mają ułatwić podróżowanie, bez konieczności poddawania się kwarantannie. Parlament Europejski stawia jednak warunki. Dziś odbyła się debata w tej sprawie. Po niej deputowani przyjmą stanowisko do negocjacji z unijnymi krajami. 

shutterstock europarlament free parlament europejski free 1200 2.jpg
Certyfikaty szczepień, Rosja, prawa pasażerów na kolei. Dziś w Brukseli sesja PE

Zielony certyfikat cyfrowy

Zgodnie z propozycją Komisji, zielony certyfikat cyfrowy będzie zawierał nie tylko informacje o zaszczepieniu, ale także o negatywnym wyniku testu, bądź przebytym już zakażeniu koronawirusem. Europosłowie chcą, żeby testy był darmowe i by uznawane były jedynie szczepionki zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków. Przyznają równocześnie, że certyfikaty powinny być wystawiane na określony czas i nie być odnawiane. 

- Z tego, co czytam o rozwiązaniach unijnych, to będzie wreszcie istniał jeden system, jedna platforma dostępna dla wszystkich państw członkowskich, na której będą dostępne wszystkie informacje w tym samym formacie i według jednolitych wymagań - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Magdalena Kachniewska ze Szkoły Głównej Handlowej.

POSŁUCHAJ

20:10

Komisja Europejska zaapelowała do europosłów o poparcie propozycji dotyczącej certyfikatów szczepień (Więcej świata/Jedynka)

Przemysł turystyczny w Europie 

Kraje, które utrzymują się głównie z turystyki, m.in. Grecja czy Hiszpania, bardzo liczą na odmrożenie tego sektora gospodarczego. Czy certyfikat szczepień wpłynie na przemysł turystyczny? - Znaczenie takiego rozwiązania będzie dla wszystkich krajów jednakowe - ocenia ekspert. - Siłę turystyki w każdym kraju stanowi przede wszystkim ruch krajowy. W związku z tym wszelkie formy rozwiązań, które będą sprzyjały poczuciu jakiegoś bezpieczeństwa, będą korzystnie wpływały na turystykę - dodaje. 

Gość audycji zauważa, że rozwiązanie proponowane przez Unię Europejską jest rozwiązaniem stanowiącym system informacyjny, a nie prawny. - To, jak poszczególne kraje wykorzystają fakt dostępu do platformy i istnienie certyfikatu, jest zupełnie odrębne i UE nie narzuca państwom członkowskim rozwiązań szczegółowych, np. dotyczących tego, czy certyfikat będzie dodatkowo wykorzystany do tego, żeby limitować dostęp do niektórych usług turystycznych - mówi prof. Kachniewska. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Izrael prowadzi wobec Palestyńczyków i swoich arabskich obywateli politykę apartheidu i prześladowania, która stanowi zbrodnię przeciwko ludzkości - stwierdziła w raporcie organizacja Human Rights Watch. Liczący 213 stron raport "Przekroczony próg: Izraelskie władze i zbrodnie apartheidu i prześladowań" stanowi według HRW prawną analizę działań izraelskich władz pod kątem prawa międzynarodowego i tego, czy spełnia ona definicję zbrodni apartheidu. Więcej w felietonie Wojciecha Cegielskiego; 

- we Francji gorąca debata wokół apelu niebędących w służbie czynnej 20 generałów, ponad stu wyższych oficerów i około tysiąca wojskowych innych rang wzywających prezydenta i rząd do obrony kraju przed islamizmem. Minister ds. sił zbrojnych Florence Parly oskarżyła wojskowych o wzywanie do puczu i zapowiedziała sankcje. Wojskowi nie wzywają do przeciwstawienia się władzom, ale ostrzegają, że ojczyzna jest na granicy "rozkładu z powodu islamizmu", który prowadzi do - jak napisali - "oderwania licznych części kraju, zmieniając je w terytoria poddane dogmatom sprzecznym z konstytucją". Brak działań ze strony władz grozi wybuchem "wojny domowej", do której może być włączone wojsko, któremu powierzona będzie misja "ochrony naszych wartości cywilizacyjnych i obrony rodaków na terytorium narodowym" - wskazują wojskowi. Gościem audycji był Łukasz Maślanka z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych; 

- prezydent USA Joe Biden wygłosi na Kapitolu swoje pierwsze przemówienie do połączonych izb Kongresu Stanów Zjednoczonych - Senatu i Izby Reprezentantów. Czego możemy się spodziewać po tym wystąpieniu? Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

    Tytuł audycjiWięcej świata 

    Prowadził: Magdalena Skajewska 

    Goście: prof. Magdalena Kachniewska (SGH), Łukasz Maślanka (PISM)

    Data emisji: 28.04.2021

    Godzina emisji: 17.32

    IAR/ans

    Tak to bywało
    Tak to bywało
    cover
    Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.