Dr Anna Masłoń-Oracz: prezydent Macron uznał odpowiedzialność Francji za ludobójstwo w Rwandzie

Data publikacji: 28.05.2021 19:45
Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 19:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prezydenci Francji Emmanuel Macron (L) i Rwandy Paul Kagame (P) podczas wizyty głowy francuskiego państwa w Kigali
Prezydenci Francji Emmanuel Macron (L) i Rwandy Paul Kagame (P) podczas wizyty głowy francuskiego państwa w Kigali, Autor - PAP/EPA/LUDOVIC MARIN

POSŁUCHAJ

Francja przyjmuje odpowiedzialność za ludobójstwo w Rwandzie (Więcej świata/Jedynka)

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wizyty w Rwandzie uznał odpowiedzialność swojego kraju za zbrodnię na mniejszości Tutsi, ale nie wygłosił dosłownych przeprosin. - Mimo upływu 27 lat konflikt jest nadal żywy i nie jest wyjaśniona rola poszczególnych mocarstw - mówi dr Anna Masłoń-Oracz z SGH.

macorn 1200 pap.jpg
Prezydent Francji: nie możemy mieć solidarnej Europy, jeżeli nie bronimy suwerenności naszego terytorium

Prezydent Emmanuel Macron uznał "odpowiedzialność", ale nie "współudział" Francji w ludobójstwie na plemieniu Tutsi. W ciągu zaledwie stu dni wymordowano tam około 800 tysięcy ludzi.


POSŁUCHAJ

20:08

Francja przyjmuje odpowiedzialność za ludobójstwo w Rwandzie (Więcej świata/Jedynka)

 

Cały czas wspominane są słowa ówczesnego prezydenta Francji Francois Mitterranda, że ludobójstwo w takich krajach jak Rwanda nie ma znaczenia. - Stąd polityka Macrona, którą można określić jako trudną pracę nad historią, jest bardzo pozytywna - ocenia gość Programu 1 Polskiego Radia.

Francja wiedziała o ludobójstwie

Dr Anna Masłoń-Oracz przypomina, że Francja była świadoma przygotowań do ludobójstwa, a francuscy wojskowi, którzy szkolili Hutu, brali udział w tak zwanych czystkach. Mówi o tym raport przygotowany w 2008 roku przez niezależnych ekspertów. - Tego raportu nikt po stronie francuskiej nie chciał zaakceptować - podkreśla. Jej zdaniem określenie przez ONZ w 1994 roku konfliktu w Rwandzie jako "wojny domowej o podłożu etnicznym" spowodowało, że społeczność międzynarodowa nie wiedziała, że mamy do czynienia z ludobójstwem, a Francja wycofywała się z takiego określenia.  

Ekspert wskazuje, że do niedawna stosunki Francji z Rwandą można było określić, jako zimną wojnę, ale prezydent Rwandy Paul Kagame stara się pełnić rolę stabilizującą w regionie, dlatego próbuje naprawić stosunki z Francją. Tym bardziej, że w trakcie wizyty podpisano szereg umów, na mocy których Rwanda ma dostać wsparcie finansowe na rozwój np. sportu.

Czytaj także:

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Prezydent USA Joe Biden rozważa nominowanie Marka Brzezińskiego na stanowisko ambasadora USA w Polsce. To syn Zbigniewa Brzezińskiego, kawalera Orderu Orła Białego, w latach 1977-1981 doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera. Mark Brzeziński jest doktorem nauk politycznych Uniwersytetu w Oksfordzie, spędził też w Polsce dwa lata jako stypendysta Fundacji Fulbrighta. Jest autorem wielu publikacji dotyczących Polski, Rosji oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Szwajcarski rząd poinformował, że wycofuje się z rozmów z Unią Europejską w sprawie kompleksowego pakietu dwustronnych porozumień. Negocjacje utknęły w martwym punkcje między innymi ze względu na żądania Unii Europejskiej dotyczące pełnego dostępu do szwajcarskiego rynku pracy dla swoich obywateli, w tym osób poszukujących pracy, na co Szwajcaria nie chciała wyrazić zgody. Więzi gospodarcze UE-Szwajcaria są obecnie regulowane przez ponad 100 dwustronnych umów sięgających 1972 roku i ukształtowanych po tym, jak Szwajcarzy w 1992 roku odrzucili członkostwo w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Były główny doradca premiera Borisa Johnsona, Dominic Cummings, który w listopadzie 2020 roku został zmuszony do odejścia ze stanowiska podczas przesłuchania przed poselskimi komisjami, mówił, że rząd był nieprzygotowany do epidemii koronawirusa, a wskutek błędnych decyzji tysiące ludzi niepotrzebnie zmarły. Spora część ataku wymierzona była w ministra zdrowia Matta Hancocka, któremu Cummings zarzucił m.in., że wiele razy kłamał na temat pandemii. Korespondencja Adama Dąbrowskiego z Londynu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: dr Anna Masłoń-Oracz (Szkoła Główna Handlowa), dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 17.32

ag



Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.