- Nowy statut Ruchu Pięciu Gwiazd zmienia kwestie jasnego, wyraźnego przywództwa, gdyż do tej pory ruchem kierował ojciec założyciel Beppe Grillo, komik znany włoskim telewidzom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Lorencka z Uniwersytetu Śląskiego.
- W tej chwili liderem będzie osoba, która zostanie wybrana przez członków ruchu w głosowaniu. Kandydatem na przewodniczącego partii będzie były premier Giuseppe Conte, natomiast założyciel Beppe Grillo będzie gwarantem statutu i funkcjonowania partii - uważa ekspert.
Były profesor prawa prywatnego na Uniwersytecie Florenckim Giuseppe Conte nie należy formalnie do Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S), ale jest powiązany z tym ugrupowaniem. To właśnie z nominacji tej partii objął w 2018 r. stanowisko premiera we wspólnym rządzie Ruchu i prawicowej Ligi. Funkcję tę zachował także w rządzie M5S z Partią Demokratyczną, sprawującym władzę w latach 2019-2021.
Spięcie między dwoma politykami
Początkowo Beppe Grillo nie akceptował założeń przedstawionych przez byłego premiera Giuseppe Contego. Między oboma politykami początkowo doszło do spięć na tym polu. Założyciel ruchu zarzucił byłemu premierowi brak politycznej wizji oraz brak zdolności przywódczych. - Kłótnia była bardzo długa, ponieważ po ustąpieniu z funkcji premiera w styczniu 2021 roku zaproponowano Contemu zostanie członkiem tego ugrupowania i było widać w sondażach, że przynosi on wielkie poparcie dla ruchu. Z tym nie mógł pogodzić się Grillo - stwierdza gość audycji. - Dochodziło do wielu starć, które miały wpływ na wyniki głosowań parlamentarnych. Powstał specjalny komitet między obydwoma politykami, aż doszło do przełomu, podpisania dokumentu określającego zasady - wyjaśnia dr Lorencka.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- We Włoszech do muzeów i galerii tylko za okazaniem przepustki covidowej, tak zwanego green passu, wydawanego zaszczepionym. Wiele z tych placówek przypomina o tym w zabawny sposób w mediach społecznościowych. Park Archeologiczny Koloseum cytuje Horacego: „Nie mam przepustki gościa. Jak wejdę na Forum Romanum?”. W starożytnym Rzymie przybysze musieli posiadać przepustki z własnym nazwiskiem i nazwiskiem osoby, która ich gości. Pod słowami Horacego widnieje fotografia takiej przepustki z kości słoniowej, znalezionej przy drodze wiodącej z Forum Romanum nad Tybr. Natomiast rzymskie Muzeum Etrusków posłużyło się fotomontażem: wojownik etruski - rzeźba z muzealnych zbiorów - trzyma w ręku telefon komórkowy z przepustką covidową na ekranie. Z kolei Muzeum Królewskie w Neapolu obok zdjęć swoich zbiorów zamieściło hasło: "Pokaż nam tylko green pass, My pokażemy ci więcej". Korespondencja Piotra Kowalczuka z Rzymu.
- Ambasador Afganistanu w Polsce zarzuca talibom zbrodnie wojenne. Tahir Qadiry jest kolejnym dyplomatą, który kieruje takie oskarżenia w stronę bojowników. Wcześniej mówiły o tym także ambasady Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w Kabulu.
Od kwietnia, kiedy to USA ogłosiły wycofanie się z Afganistanu, talibowie zdobywają kolejne tereny i prawdopodobnie mają już pod kontrolą połowę terytorium kraju. W miastach na południu trwają ciężkie walki, a z rąk talibów giną cywile, dziennikarze, aktywiści, a nawet poeci. Bojownicy usiłowali też dokonać zamachu na ministra obrony.
Ambasador Afganistanu w Warszawie Tahir Qadiry zaznacza w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia Wojciechem Cegielskim, że od kwietnia talibowie przeprowadzili 5,5 tysiąca ataków w całym kraju.
Zobacz także:
- Rosyjski atomowy okręt podwodny Orioł stracił napęd na duńskich wodach i dryfował w kierunku wyspy Sejero, na pomoc przyszły mu dwa inne rosyjskie okręty. Marynarka wojenna Danii określiła tę sytuację jako „dramatyczną”. Rosja zaprzeczyła tym doniesieniom. O szczegółach Michał Strzałkowski.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Gość: dr Małgorzata Lorencka (Uniwersytet Śląski)
Data emisji: 6.08.2021
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans
Ruch Pięciu Gwiazd. Ekspert: nowy statut kończy monopol Beppe Grilla na władzę w partii - Jedynka - polskieradio.pl