Dr Domaradzki: próba zmiany podejścia UE do Bałkanów Zachodnich może mieć nieprzewidywalne konsekwencje

Data publikacji: 30.09.2021 19:15
Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 20:15
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ursula von der Leyen, premier Chorwacji Andrej Plenkovic oraz przewodniczący Rady Ministrów Bośni i Hercegowiny Zoran Tegletija  podczas ceremonii otwarcia nowego przejścia granicznego, mostu nad rzeką Sawą między Chorwacją a Bośnią i Hercegowiną w miejscowości Svilaj
Ursula von der Leyen, premier Chorwacji Andrej Plenkovic oraz przewodniczący Rady Ministrów Bośni i Hercegowiny Zoran Tegletija podczas ceremonii otwarcia nowego przejścia granicznego, mostu nad rzeką Sawą między Chorwacją a Bośnią i Hercegowiną w miejscowości Svilaj, Autor - PAP/EPA/ANTONIO BAT
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen kończy, rozpoczętą we wtorek (28 września), podróż do sześciu krajów bałkańskich, która ma pokazać zaangażowanie władz wykonawczych Unii Europejskiej w regionie. - Dzisiaj Europa boryka się z własnymi trudnościami. Szereg krajów ma różnego rodzaju obiekcje, co do bułgarskiego "cichego veta" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Spasimir Domaradzki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Ursula von der Leyen PAP 1200.jpg
Fundusze za praworządność? Prof. Gontarski: przewodnicząca KE nie chce dotrzymać danego Polsce słowa

Wewnątrzwspólnotowe problemy 

Podczas swojego pierwszego przystanku, Ursula von der Leyen oświadczyła w Albanii, że dotrzymała obietnicy mówiącej, że "przyszłość tego kraju leży w UE". Wiarygodność Unii została jednak nadszarpnięta, zwłaszcza po tym, jak dwa lata temu Francja i Holandia tymczasowo wstrzymały proces rozszerzenia Wspólnoty, a teraz jest on blokowany przez Bułgarię w przypadku Macedonii Północnej.

- Dzisiaj Europa boryka się z własnymi trudnościami. Szereg krajów ma różnego rodzaju obiekcje, co do bułgarskiego "cichego veta" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Spasimir Domaradzki z Uniwersytetu Warszawskiego. - Wewnętrzne problemy, chociażby Francji i prezydenta Macrona, który podchodzi do kwestii Bałkanów bardziej jako do narzędzia niż strategicznego celu, to są wewnątrzunijne problemy - ocenia ekspert. 

POSŁUCHAJ

19:22

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen kończy podróż do sześciu krajów bałkańskich (Więcej świata/Jedynka)

Problem Kosowa i Serbii 

Szef unijnej dyplomacji wyraził zadowolenie z porozumienia Serbii z Kosowem w sprawie zmniejszenia napięć na granicy. Josep Borrell napisał na Twitterze, że obie strony powinny teraz zaangażować się w konstruktywny dialog na rzecz normalizacji kontaktów.
O porozumieniu negocjatorów z Serbii i Kosowa poinformował specjalny przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw dialogu między obu krajami. 

Na granicy serbsko-kosowskiej było niespokojnie od kilkunastu dni. Serbowie, mieszkający na północy Kosowa, zablokowali drogi w pobliżu przejść granicznych. Zaprotestowali w ten sposób przeciwko decyzji władz w Prisztinie o zakazie wjazdu do Kosowa aut z serbskimi rejestracjami. - Myślę, że tutaj głównym problemem jest Serbia, ponieważ jeżeli oprzemy się na wypowiedziach jej głównych polityków, to dostrzeżemy, że tak naprawdę Serbia nie ma zamiaru uznać niepodległości Kosowa - uważa gość audycji. - Pojawia się zasadniczy problem, co w takiej sytuacji zrobić z kwestią rozszerzenia. Z jednej strony serbskie elity są tymi, które gwarantują stabilność w regionie dla Unii Europejskiej, z drugiej same nie mają zamiaru dokonać takiego przełomu - dodaje. 

Szczyt państw UE i Bałkanów 

Wizyta von der Leyen odbywała się przed zaplanowanym na 6 października szczytem państw UE i Bałkanów Zachodnich w słoweńskiej Brdzie. Albania, Macedonia Północna, Czarnogóra i Serbia są krajami kandydującymi do UE. Dwa ostatnie toczą już rozmowy dotyczące akcesji. - Szczyt będzie trwał, dlatego, że nie ma dla niego alternatywy - uważa dr Domaradzki. - Jakakolwiek próba zmiany podejścia w Unii Europejskiej do Bałkanów Zachodnich, może mieć bardzo nieprzewidywalne konsekwencje, nie tylko dla UE, ale również dla Bałkanów - dodaje gość Jedynki. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Niemcy rozpoczną wielkie sprawdzanie telefonów chińskiej firmy Xiaomi pod względem bezpieczeństwa użytkowania. Wcześniej Litwa wydała obywatelom rekomendację, aby dla bezpieczeństwa nie korzystali z chińskiego sprzętu. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej.

- Po tym, jak Australia zerwała zawarty w 2016 roku kontrakt z Francją, wart 40 mld dolarów, na dostawę konwencjonalnych okrętów podwodnych, w czwartek minister obrony Czech Lubomir Metnar i minister obrony Francji Florence Parly podpisali umowę na dostawę 52 dział samobieżnych przez firmę zbrojeniową Nexter. Kontrakt opiewa na 257 mln euro. Gościem audycji był Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.

- Kair - największe miasto Afryki chętnie odwiedzane także przez polskich turystów - ma przejść metamorfozę. Ma przestać być zatłoczonym centrum biznesowym, ale odzyskać historyczne oblicze jak z "Baśni 1001 nocy". Powstanie za to nowe futurystyczne miasto biznesowe na pustyni. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Spasimir Domaradzki (UW), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 30.09.2021

Godzina emisji: 17.32

PAP/IAR/ans

EURANET
EURANET
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.