Prof. Piotr Madajczyk o wizycie szefowej niemieckiego MSZ: miała symboliczny charakter

Data publikacji: 10.12.2021 17:32
Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 10:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock po spotkaniu w siedzibie MSZ w Warszawie
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock po spotkaniu w siedzibie MSZ w Warszawie, Autor - PAP/Albert Zawada
Nowa niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock gościła w piątek (10.12) w Warszawie. Stolica Polski była trzecią po Paryżu i Brukseli, którą odwiedziła szefowa niemieckiej dyplomacji. - W pewnych obszarach jest zbieżność, a są tematy, w których obie strony się różnią - zauważa prof. Piotr Madajczyk.

W czasie rozmów w Polsce Annalena Baerbock poruszyła m.in. kwestie praworządności. Stwierdziła też, że życzy wszystkim rozwiązań, które umocnią Unię Europejską. - Polska jest w tym nieodzowna - mówiła.

Prof. Piotr Madajczyk z PAN zauważa, że podczas pierwszej wizyty trudno oczekiwać, żeby strony zmieniły swoje stanowiska w wielu sprawach. Wskazuje na symboliczny charakter tej wizyty. - Mamy układ, w którym najpierw minister, a potem kanclerz udają się w podróż: Paryż, Bruksela, Warszawa - mówi. Szef niemieckiego rządu oczekiwany jest w Polsce w niedzielę (12.12).

"Jest otwartość"

Gość Programu 1 Polskiego Radia uważa, że zapisany w umowie koalicyjnej Trójkąt Weimarski nie jest fikcją, ale jego ożywienie i planowanie czegoś w Unii Europejskiej jest niemożliwe bez Warszawy. Przypomina, że prób reanimacji Trójkąta Weimarskiego było już kilka i wszystkie skończyły się niepowodzeniem. Dlatego istotne jest to, w jaki sposób Niemcy teraz chcą tego dokonać. - Może nie jest to ta formuła, jaka była, ale jest otwartość - zauważa. Zdaniem politologa stosunki polsko-niemieckie będzie charakteryzował większy pragmatyzm.

Prof. Piotr Madajczyk wskazuje, że trudno jest przewidzieć, jak Zieloni będą kształtować niemiecką politykę zagraniczną. Bo w łonie koalicji są rozbieżności, choćby dotyczące Nord Stream 2. Tak jak w Polsce, sprawami zagranicznymi poza MSZ silnie interesują się też prezydent i premier. Zaznacza, że w okresie urzędowania Angeli Merkel to urząd kanclerski przejmował większość spraw z dziedziny stosunków zagranicznych. - Annalena Baerbock jest nowa w polityce na najwyższym szczeblu, a Olaf Scholz ma bardzo duże doświadczenie - wskazuje.

POSŁUCHAJ

18:24

Wizyta niemieckiej minister spraw zagranicznych w Polsce (Więcej świata/Jedynka)

Czytaj Także:

W audycji także:

- Ochrona demokracji przed zagrożeniem ze strony autorytaryzmu jest wyzwaniem naszych czasów - powiedział prezydent USA Joe Biden, inaugurując w czwartek wirtualny dwudniowy Szczyt dla Demokracji. Podkreślił też, że Biały Dom opublikował pierwszą w historii strategię na rzecz walki z korupcją i wykorzystywaniem amerykańskiego i międzynarodowego systemu finansowego do ukrywania majątku skradzionego przez skorumpowanych oligarchów. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu.

Opozycyjny dziennikarz z Rosji Dmitrij Muratow wraz z dziennikarką filipińską Marią Ressi odebrali w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. To dla nich swoisty parasol ochronny, gdyż obydwoje punktują różne działania władz swoich krajów mające na celu ograniczanie demokracji. Rozmowa z dr Agnieszką Bryc z UMK.

Trzy domniemane zeszłoroczne przyjęcia świąteczne w czasie, kiedy w Wielkiej Brytanii obowiązywały restrykcje covidowe, będą przedmiotem dochodzenia, które przeprowadzi szef służby cywilnej Simon Case. Chodzi o dwa wydarzenia, o których w zeszłym tygodniu napisał dziennik "Daily Mirror" - 27 listopada i 18 grudnia na Downing Street oraz nieformalne spotkanie w siedzibie ministerstwa edukacji 10 grudnia, o którym poinformowało samo ministerstwo. Coraz wyraźniejsze dowody, że rząd łamał reguły covidowe, które sam wprowadzał, oraz podejrzenia, że premier Johnson nie mówił i nadal nie mówi prawdy w tej sprawie, przekładają się na coraz gorsze notowania wyborcze konserwatystów. Korespondencja Adama Dąbrowskiego z Londynu.

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN), dr Agnieszka Bryc (UMK)

Data emisji: 10.12.2021

Godzina emisji: 17.32

ag


Eureka
Eureka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.