Agnieszka Bryc o propozycji operacji pokojowej na Ukrainie. "Takie operacje to domena ONZ"

Data publikacji: 16.03.2022 20:05
Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 20:15
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Od lewej: premier Słowenii Janez Jansza, wicepremier RP Jarosław Kaczyński, premier RP Mateusz Morawiecki, premier Ukrainy Denys Szmyhal wzięli udział w konferencji prasowej po spotkaniu w Kijowie
Od lewej: premier Słowenii Janez Jansza, wicepremier RP Jarosław Kaczyński, premier RP Mateusz Morawiecki, premier Ukrainy Denys Szmyhal wzięli udział w konferencji prasowej po spotkaniu w Kijowie, Autor - PAP/Andrzej Lange
Wicepremier Jarosław Kaczyński oświadczył w czasie wtorkowej wizyty w Kijowie premierów Polski, Słowenii i Czech, że potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie jeszcze jakiegoś szerszego układu międzynarodowego, która będzie w stanie także się obronić, i która będzie działała na terenie Ukrainy. - Dobrze by było taką propozycję wcześniej skonsultować - mówi dr Agnieszka Bryc.

Przed zgłoszeniem propozycji operacji pokojowej warto było skonsultować pomysł

Dr Agnieszka Bryc UMK w Toruniu przyznaje, że warto zastanowić się nad pewną formą operacji pokojowej na Ukrainie, ale jednocześnie wskazuje, że operacje pokojowe to domena ONZ. Podkreśla, że przed zgłoszeniem takich propozycji warto by było w szerszym gronie uzyskać poparcie pomysłu operacji pokojowej. - Dobrze by było, gdyby przed przedstawianiem takich propozycji konsultować się z partnerami - mówi. Ekspert zaznacza, że nie tylko europejskimi, ale w przypadku operacji ONZ jest więcej państw do wyboru i można budować szerszą koalicję.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że warto składać propozycje, które dają realną szansę na realizację i nie rozbudzają nadziei, które później okaże się płonna. - Sam pomysł jest ważny i cenny, ale trudno go będzie zrealizować - ocenia.

Turcja lepszym potencjalnym negocjatorem niż Izrael

Zdaniem Agnieszki Bryc, Turcja jest lepszym kandydatem do mediacji między Rosją i Ukrainą niż Izrael. Zwłaszcza, że ma też własne punkty zapalne z Rosją. - Więc jeśli to państwo ma poważną ofertę mediacyjną, to mogłoby spróbować realnie ją wdrożyć - mówi. Zwraca uwagę, że i tak wszystko zależy od Moskwy, a na razie wszelkie jej deklaracje o rozmowach, to gra na czas.

Rozmowę poprzedził raport z wojny na Ukrainie Michała Strzałkowskiego. Wysłuchaliśmy również korespondencji Agnieszki Drążkiewicz o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Ankarze.

W audycji także:

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze nakazał Rosji wstrzymanie działań wojskowych na Ukrainie. MTS wszczął śledztwo w tej sprawie 2 marca. 7 marca, podczas przesłuchania przed MTS, które zignorowała Rosja, Ukraina wezwała Trybunał do jak najszybszego zastosowania środków zapobiegawczych w przypadku oskarżeń Rosji o ludobójstwo i zobowiązanie Moskwy do zaprzestania operacji wojskowych na terytorium Ukrainy. Czy to nie sukces papierowy? Felieton Katarzyny Semaan.

Przemówienie online prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Rozmowa z prof. Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku.

POSŁUCHAJ

19:47

Agnieszka Bryc o propozycji misji pokojowej na Ukrainie (Więcej świata/Jedynka)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 16.03.2022

Godzina emisji: 17.32

ag

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.