Inicjatorami konferencji byli premierzy Polski i Szwecji, a partnerami wydarzenia - przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Mateusz Morawiecki poinformował, że zadeklarowano 6,5 mld dolarów, które zostaną przekazane naszym sąsiadom.
Doktor Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, zwraca uwagę, że suma jest ogromna, ale w obliczu zniszczeń poczynionych na Ukrainie przez rosyjskich agresorów stanowi zaledwie kroplę w morzu potrzeb. - Tego typu konferencje mają charakter mobilizujący - zauważa gość audycji.
Bodziec do dalszej pomocy
Doktor Adam Eberhardt podkreśla, że podobne wydarzenia nie wyczerpują pomocy oferowanej Ukrainie przez zachodnie państwa. - Ta pomoc realizowana jest w różnych aspektach, także w aspekcie militarnym - zauważa dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich i dodaje, że koszty odbudowy dotychczas zniszczonej ukraińskiej infrastruktury szacuje się na 400 mld dolarów.
Zdaniem gościa audycji niezwykle istotnym elementem pomocy Ukrainie byłoby osiągnięcie politycznego porozumienia w sprawie przejęcia rosyjskich rezerw walutowych. - To jest ponad 300 mld dolarów, zamrożonych na rachunkach w bankach europejskich i amerykańskich. Te pieniądze powinny stanowić lwią część środków na odbudowę Ukrainy - wskazuje w rozmowie.
Zachód a wsparcie militarne
Gość audycji "W samo południe" zwraca również uwagę na zmianę, jaka zaszła w podejściu do militarnego zaangażowania Zachodu w wojnę na Ukrainie. - Początkowo ze strachem poruszano temat wsparcia Ukrainy bronią lekką. Były rozważania, która broń jest śmiercionośna, a która nie jest śmiercionośna. Toczyły się dość długie i zawiłe dysputy na ten temat - przypomina. Obecnie coraz częściej mówi się natomiast, że na Ukrainę ma trafiać również tzw. broń ciężka.
W audycji również:
- To już 71. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Raport wojenny Pawła Buszki.
- Uroczysta ceremonia przekazania do eksploatacji międzynarodowego gazociągu Polska - Litwa z udziałem prezydentów Polski i Litwy razem z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem oraz unijną komisarz ds. energii Kadri Simson.
Zobacz też:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Gość: dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)
Data emisji: 5.05.2022
Godzina emisji: 17.32
mg
Konferencja Darczyńców dla Ukrainy. Dr Eberhardt: to nie wyczerpuje pomocy - Jedynka - polskieradio.pl