Polska armia coraz bardziej nowoczesna w Europie? Ekspert: sam sprzęt nie wystarczy

Data publikacji: 27.05.2022 19:30
Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 21:24
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Polska armia staje się coraz bardziej nowoczesna?
Polska armia staje się coraz bardziej nowoczesna? , Autor - Arkadiusz Komski/Shutterstock
Kierownictwo resortu obrony planuje rozbudowę programu dla artylerii o kryptonimie "Homar". Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że podpisał zapytanie ofertowe dotyczące pozyskania około 500 wyrzutni HIMARS, które zasilą ponad 80 baterii systemu "Homar".

Broń do odstraszania wroga 

Trwająca wojna na Ukrainie pokazała, że nowoczesna artyleria ma kluczowe znaczenie w prowadzeniu działań wojennych pod warunkiem, że uda się zapewnić im należytą obroną przeciwlotniczą i rozpoznanie. 

- Jeżeli 500 wyrzutni trafi do Polski, wtedy staniemy się potęgą - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Juliusz Sabak z Defence24. - Mamy już trochę wyrzutni, zdecydowanie krótszego zasięgu, ale myślę, że również spełniających istotną rolę na polu walki, więc staniemy się rakietową, artyleryjską potęgą - ocenia ekspert. 

Artyleryjski system rakietowy HIMARS to nowoczesne uzbrojenie, które pozwala z dużą precyzją razić obiekty na terytorium wroga. Wykorzystywane są do tego dalekosiężne rakiety. W ramach umowy Polska zamówiła 30 pakietów po sześć pocisków GMLRS o zasięgu 70 kilometrów oraz 30 rakiet ATACMS, które są przeznaczone do niszczenia wybranych obiektów oddalonych nawet o 300 kilometrów.

"Sam sprzęt nie wystarczy"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że należy wyciągać wnioski z wojny na Ukrainie, żeby "wzmacniać, budować polskie siły zbrojne i siły sojusznicze pod kątem tych zdolności, które sprawią, że agresor nie zdecyduje się na atak". 

Czy polska armia staje się nowoczesną armią w Europie? - Mam nadzieję, że tak, ale sam sprzęt nie wystarczy - podkreśla gość Jedynki. - To, czego potrzebujemy, to jest system zarządzania polem walki (BMS). Jesteśmy w takiej sytuacji, że na pewnym poziomie obsługujemy te informacje o jednostkach własnych i przeciwnika - dodaje. 

Pozycja w NATO 

Polska armia staje się z roku na rok coraz bardziej nowoczesna, a żołnierze przez ostatnie lata aktywnie uczestniczą w misjach i operacjach wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Nasza pozycja w NATO już się zmienia, ona się może tylko umocnić, jeżeli uda się nam utrzymać taki ostry kurs w stosunku do swoich możliwości - uważa Juliusz Sabak. 


POSŁUCHAJ

20:13

Trwająca wojna na Ukrainie pokazała, że nowoczesna artyleria ma kluczowe znaczenie w prowadzeniu działań wojennych. (Więcej świata/Jedynka)


Czytaj również: 

W audycji także:

- Szef naszej dyplomacji Zbigniew Rau z wizytą w Turcji, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami z Rumunii i Turcji. Wśród tematów - kryzys bezpieczeństwa w Europie, wsparcie Ukrainy i rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię. Felieton Michała Strzałkowskiego. 

- Stany Zjednoczone postrzegają Chiny jako "najpoważniejsze długoterminowe wyzwanie dla porządku międzynarodowego" i będą koncentrować się na ChRL nawet w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken, przedstawiając politykę Waszyngtonu wobec Pekinu. "Chiny są jedynym krajem, który ma zarówno zamiar zmienić kształt ładu międzynarodowego, jak i - w coraz większym stopniu - możliwości ekonomiczne, dyplomatyczne, wojskowe i technologiczne, by tego dokonać. Wizja Pekinu oddaliłaby nas od uniwersalnych wartości, które stanowiły podstawę postępu na świecie w ciągu ostatnich 75 lat" – ocenił szef amerykańskiej dyplomacji w wystąpieniu na George Washington University. Gościem audycji był Roman Rewald, były prezes Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Juliusz Sabak (Defence24), Roman Rewald (były prezes Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce)

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.