Zobowiązania wobec sojuszników w ramach art. 5
Szef Pentagonu potwierdził zobowiązania wobec sojuszników w ramach art. 5. "Będziemy czynić wysiłki na rzecz wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie trzeba. Stany Zjednoczone są absolutnie wierne swoim zobowiązaniom wynikającym z art. 5. Jesteśmy zdecydowani bronić każdego kawałka terytorium Sojuszu" - podkreślał Lloyd Austin.
Czy takie zapewnienia są konieczne? - Takie sygnały zawsze są skierowane do potencjalnych rywali, jak i do własnych społeczeństw. Są one niezwykle istotne - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - W naszej debacie, w Polsce, kwestionuje się gwarancję art. 5, przypomina się, że one są skonstruowane ogólnikowo, nie pamiętając o tym, że w 1949 roku, kiedy podejmowano decyzję o utworzeniu NATO, chodziło o to, by Kongres amerykański zachował kompetencje dotyczące użycia siły militarnej, więc chociażby z tego powodu warto to podkreślać i przypominać - stwierdza ekspert.
- Rosja nie może mieć wątpliwości co do determinacji USA, jeżeli chodzi o wypełnienie gwarancji kolektywnej obrony - podkreśla dr Lorenz.
Odstraszanie nuklearne
Teoria odstraszania mówi o tym, że broń nuklearna ma na celu powstrzymanie innych państw przed atakiem atomowym, poprzez obietnicę odwetu i prawdopodobnie wzajemnie gwarantowanego zniszczenia. - Chodzi o to, żeby Rosja i każde inne państwo dysponujące potencjałem nuklearnym, które mogłoby rozważać użycie tego potencjału przeciwko NATO, musiało się liczyć z tym, że w razie użycia broni nuklearnej przeciwko Sojuszowi jest duże prawdopodobieństwo odpowiedzi nuklearnej - wyjaśnia ekspert. - W czasie, gdy nie było poważnych napięć między Rosją a NATO, nie eksponowano tych ćwiczeń, ale w tym momencie to jest element sygnalizowania nuklearnego, który ma pokazać Rosji, że jesteśmy sojuszem nuklearnym - uważa gość Jedynki.
- Państwa NATO oraz Unii Europejskiej są zdeterminowane, aby nie ugiąć się pod presją i szantażem rosyjskim - dopowiada.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
- Rywalizacja z Chinami o kształtowanie porządku międzynarodowego i ogólnoświatowe problemy takie jak zmiana klimatu to główne wyzwania przedstawione w opublikowanej przez Biały Dom nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Administracja USA liczy też na przejmowanie przez Europę większej odpowiedzialności za własną obronę. Jako głównego przeciwnika określa on "mocarstwa, które łączą autorytarne rządy z rewizjonistyczną polityką zagraniczną", takie jak Chiny i Rosja. Więcej w felietonie Marka Wałkuskiego.
- W stolicy Kazachstanu Astanie rozmowy prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem na temat trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. Gościem audycji był Krzysztof Strachota, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.
- Władze zwaśnionych ze sobą Izraela i Libanu zawarły porozumienie dotyczące ustalenia granicy na Morzu Śródziemnym. To pozwoli na eksploatację gazu spod dna morskiego przez obie strony. Odbiorcą surowca chce być m.in. rezygnująca z gazu rosyjskiego Europa. Felieton Wojciecha Cegielskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Wojciech Lorenz (PISM), Krzysztof Strachota (OSW)
Data emisji: 13.10.2022
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans/kor
Dr Lorenz: Rosja nie może mieć wątpliwości co do determinacji USA - Jedynka - polskieradio.pl