Europejskie rynki finansowe
W niedzielę wieczorem Europejski Bank Centralny (EBC), a także banki centralne Stanów Zjednoczonych (Fed), Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanady i Szwajcarii - poinformowały o wdrożeniu programu, który ma w założeniu zapobiec panice na rynkach finansowych. Zgodnie z nim od poniedziałku codziennie - a nie co tydzień, jak było wcześniej - banki będą mogły pozyskać na aukcjach amerykańskie dolary.
Wspólny komunikat banków centralnych pojawił się po tym, jak upubliczniono informację, iż UBS przejmie swojego, zagrożonego upadłością konkurenta, Credit Suisse. Na rynku zapanowała bowiem obawa, że niepowodzenie w ratowaniu borykającego się z problemami drugiego co do wielkości banku w Szwajcarii może spowodować chaos na rynkach finansowych.
- To co się dzieje na rynku nie jesteśmy w stanie jednoznacznie ocenić, ponieważ mamy przewidywania i one są bardzo zróżnicowane - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. - Zarówno w przypadku amerykańskich banków jak i banku szwajcarskiego szybko podjęto działania: pomoc, wkupywanie i doprowadzenie do odzyskania płynności tych banków - ocenia ekspert Jedynki.
Bez zagrożeń w obszarze polskiego systemu bankowego
Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że polski system bankowy jest bezpieczny. Dodał, że rząd na bieżąco monitoruje sytuację na rynkach finansowych. "Portfel finansowy tych banków był skonstruowany inaczej niż w Polsce, więc w tej chwili nie widzimy żadnych zagrożeń w tym obszarze" - wskazał rzecznik rządu i dodał, że władze Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii podjęły właściwie interwencje w swoich sektorach bankowych.
- Polski rynek jest odporny, są cały czas przeprowadzane testy. To co można usłyszeć na temat europejskiej bankowości, to będziemy słyszeli, że te banki zwiększyły swoją odporność na szok. Natomiast jeżeli popatrzymy na listę banków światowych, to dominują banki chińskie - stwierdza prof. Żukrowska.
Zobacz też:
W audycji również:
- Premier Mateusz Morawiecki w niemieckim Heidelbergu na Uniwersytecie Ruprechta i Karola ma mieć wykład o Europie w historycznym punkcie zwrotnym. Premier poruszy także kwestię znaczenia europejskich wartości wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Relacja Karola Surówki.
- Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce, misja polskich lekarzy to moja ostatnia szansa - podkreśla były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. O wywiadzie z gruzińskim politykiem rozmowa z naszą brukselską korespondentką Beatą Płomecką.
- Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Rosji. Felieton Michała Strzałkowskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Gość: prof. Katarzyna Żukrowska (SGH w Warszawie)
Data emisji: 20.03.2023 r.
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans
"Mamy bardzo zróżnicowane przewidywania". Dr Żukrowska o ryzyku kryzysu bankowego - Jedynka - polskieradio.pl