Donald Trump mimo kłopotów zyskuje na popularności. Ekspert: jego strategia jest skuteczna

Data publikacji: 10.08.2023 19:30
Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 08:43
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Donald Trump
Donald Trump, Autor - Evan El-Amin/ Shutterstock
Jeden ze współpracowników Donalda Trumpa, Walt Nauta, został postawiony dziś w stan oskarżenia za utrudnianie śledztwa i fałszywe zeznania w sprawie przetrzymywania tajnych dokumentów przez byłego prezydenta po tym, jak opuścił on Biały Dom. Pomimo kłopotów prawnych Donald Trump zyskuje na popularności. 

Kolejne zarzuty dla Trumpa 

Donald Trump, jeden z czołowych kandydatów w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, twierdzi, że jest niewinny 40 zarzutom, jakie zostały mu już postawione. Zarzuca się mu oszustwa wyborcze, próbę wpłynięcia na wybory prezydenckie i atak jego zwolenników na Kapitol, do którego doszło 6 stycznia 2021 roku. Ponadto został oskarżony, jako pierwszy były prezydent w historii, o ukrywanie tajnych dokumentów. 

- Trump przedstawia siebie jako osobę całkowicie niewinną, jest oskarżany wyłącznie z politycznego punktu widzenia. W dodatku w ostatnich swoich próbach przeniósł ten ciężar bardziej na wyborców niż na siebie, twierdząc, że to jest właściwie atak na republikańskich wyborców, z którymi on się personalizuje - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Marek Szopski z Uniwersytetu Warszawskiego. - W jakimś sensie Trump próbuje odwrócić argumentację, która jest skierowana przeciwko niemu jako temu, który w istocie próbował zakłócić cały proces wyborczy, zakwestionować jego wynik - ocenia ekspert. 

Nominacja republikańska w kieszeni?

W ubiegłym roku Donald Trump obwieścił, że ma wystartuje w wyborach prezydenckich w 2024 roku i że będzie się ubiegał o nominację Partii Republikańskiej w poprzedzających wybory prawyborach. Rywalem jego w walce o nominację jest Ron DeSantis, gubernator Florydy, który odniósł sukces w wyborach z 8 listopada. Dzisiaj były prezydent USA ma nad nim ogromną przewagę. - Wydaje się, że DeSantis, który wystartował, chciał zrobić to w sposób maksymalnie legalny z punktu widzenia prawa stanu Floryda. Czekał, aż przyjęcie czy startowanie w wyborach na prezydenta nie będzie jednocześnie uniemożliwiało kontynuacji funkcji gubernatora - uważa gość Jedynki. - W związku z tym oczekiwał na decyzję lokalnej legislatury i wydaje się, że po prostu przespał ten moment, stracił swoją szansę - ocenia. 

- Niezależnie co byśmy nie powiedzieli, Donald Trump jest ewenementem, ponieważ jest to prezydent Stanów Zjednoczonych, który nigdy wcześniej nie był politykiem - dodaje dr Marek Szopski. 

Czytaj również: 

POSŁUCHAJ

28:26

Pomimo kłopotów prawnych, Donald Trump zyskuje na popularności (Więcej świata/Jedynka)

Ponadto w audycji: 

Niemcy zaoferowały pozostawienie w Polsce systemów Patriot do końca 2023. Szef MON minister Mariusz Błaszczak powiedział w radiowej Jedynce, że nasz kraj skorzysta z tej propozycji. Utrzymanie wyrzutni na terytorium naszego kraju po tym terminie nie jest przewidywane - materiał Agnieszki Drążkiewicz. W tym kontekście porozmawiamy o budowie przez Polskę własnego potencjału obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Gościem audycji był generał Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu WP.

Cele uderzeń ukraińskiej armii. Śledząc doniesienia medialne, można odnieść wrażenie, że ataki Ukraińców na cele rosyjskie są chaotyczne. Jednak bliższa analiza pokazuje, że są to precyzyjne uderzenia w newralgiczne punkty logistyki przeciwnika. Więcej w materiale Macieja Jastrzębskiego. 

- Litwa ostrzega obywateli, że wjazd na Białoruś może narażać na niebezpieczeństwo oraz próbę werbunku ze strony tamtejszych służb. Kraje bałtyckie ostrzegają też przed zagrożeniem ze strony najemników z Grupy Wagnera. Więcej w materiale Kamila Zalewskiego. 

Czy w Nigrze dojdzie do interwencji zbrojnej? Dziś w Nigerii dojdzie do spotkania przywódców krajów Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). W niedzielę minął termin ultimatum postawionego przez tę grupę puczystom, którzy obalili prezydenta Mohameda Bazouma. Jakie są możliwe kierunki rozwoju sytuacji w Nigrze i w regionie? Rozmowa z Jędrzejem Czerepem z PISM. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Marek Szopski (UW), gen. Leon Komornicki (były zastępca szefa Sztabu WP), Jędrzej Czerep (PISM) 

Data emisji: 10.08.2023 r.

Godzina emisji: 17.19

IAR/ans

Kulturalna Jedynka - wydanie specjalne
Kulturalna Jedynka - wydanie specjalne
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.