Ekspertka: UE zaczyna działać tak, aby uruchomić strategię przemysłową

Data publikacji: 18.04.2024 19:30
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 19:47
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Transmisja nieformalnego szczytu UE w Brukseli.
Transmisja nieformalnego szczytu UE w Brukseli., Autor - PAP/Leszek Szymański
Jednym z głównych tematów zorganizowanego w Brukseli nieoficjalnego unijnego szczytu była groźba eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie i zintensyfikowanie pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym pilne zapewnienie systemów obrony powietrznej oraz przyspieszenie dostaw amunicji artyleryjskiej i rakiet. 

Ukraina wkrótce otrzyma systemy obrony powietrznej

Unijni przywódcy obiecali Ukrainie pilne dostawy systemów obrony powietrznej. Takie deklaracje padły pierwszego dnia szczytu w Brukseli i były odpowiedzią na apel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który połączył się zdalnie z liderami. Podkreślał, że terror Putina pomogą powstrzymać systemy, które mają europejskie państwa. 

- Unia Europejska ma problem z przemysłem obronnym i dopiero od niedawna zaczyna mocniej działać w tym kierunku, aby tę strategię przemysłową uruchomić i aby w ogóle wzmocnić  zdolności do produkcji amunicji - mówi na antenie radiowej Jedynki dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

Wsparcie USA dla Ukrainy i Izraela 

Prezydent Joe Biden zdecydowanie poparł zgłoszony przez marszałka Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona pakiet ustaw o wsparciu Ukrainy, Izraela i sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku. Wezwał Kongres do jak najszybszego uchwalenia pakietu. Joe Biden oświadczył, że Izrael stoi w obliczu bezprecedensowych ataków ze strony Iranu, a Ukraina w obliczu ciągłych bombardowań ze strony Rosji, które dramatycznie nasiliły się w ostatnim miesiącu. - Myślę, że Ukraińcy przede wszystkim patrzą na Stany Zjednoczone, bo tam jest ten pakiet pomocy, który jest wyczekiwany od miesięcy. Ważą się jego losy Ukraina zdecydowanie na tę pomoc czeka - podkreśla ekspertka. 

Pakiet zgłoszony przez Johnsona jest podobny do tego, który wcześniej proponował Biden. Marszałek Izby Reprezentantów rozbił go jednak na cztery osobne ustawy. Około 9 z 61 mld dolarów dla Ukrainy miałoby zostać przekazane w formie pożyczki. Jedna z ustaw mówi także o przekazaniu Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu ATCAMS.

POSŁUCHAJ

34:06

Unijni przywódcy obiecali Ukrainie pilne dostawy systemów obrony powietrznej. (Więcej świata/Jedynka)

 

Drugi dzień szczytu UE o konkurencyjności europejskiej gospodarki

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że główne czynniki osłabiające konkurencyjność Unii to rozdrobnienie rynków kapitałowych, wysokie ceny energii, brak wykwalifikowanych pracowników i bariery w handlu.
"Ostatnie cztery lata udowodniły, że konieczne jest wzmocnienie naszej konkurencyjności i jednolitego rynku. (...) Widzę cztery główne obszary, w których należy działać" - powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej po zakończeniu obrad.

Według niej europejskim przedsiębiorstwom należy przede wszystkim ułatwić dostęp do kapitału, a sposobem na to ma być unia rynków kapitałowych.

Poza tym w audycji:

- Ponad 350 tysięcy euro zebrano na Słowacji w trakcie pierwszego dnia obywatelskiej zbiórki na amunicję dla Ukrainy. "Skoro nie wysyła jej rząd, zróbmy to my" - zachęcają organizatorzy zrzutki. Inicjatorzy akcji zareagowali na decyzję słowackiego rządu, który wstrzymał militarną pomoc dla Ukrainy z państwowych zasobów i nie przyłączył się do czeskiej inicjatywy amunicyjnej. Rozmowa z Tomášem Forró, słowackim reporterem. 

- Nazwisko nieżyjącego kolumbijskiego barona narkotykowego Pabla Escobara nie może zostać zarejestrowane jako znak towarowy w Unii Europejskiej - orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. TSUE tym samym podtrzymał decyzję unijnego urzędu ds. własności intelektualnej (EUIPO), który w 2022 r. odrzucił zgłoszenie znaku towarowego przez firmę Escobar Inc. W efekcie spółka Escobar zaskarżyła tę odmowę do Trybunału. Felieton Magdaleny Skajewskiej. 

- Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) premiera Andreja Plenkovicia zdobyła w środowych wyborach do 151-osobowego parlamentu Chorwacji 61 mandatów - wynika z czwartkowej informacji Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) przedstawionych po podliczeniu ponad 99,6 proc. głosów. Gość: Paulina Wankiewicz, analityczka OSW. 

- W ramach nowej inicjatywy SOLARIS Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wspiera badania nad technologią przesyłania energii z orbity na Ziemię - ESA promuje ideę, według której umieszczone na orbicie elektrownie mają chwytać energię słoneczną i z pomocą fal radiowych przesyłać ją do specjalnych, podłączonych do sieci odbiorników na Ziemi. Analizowane jest też inne, prostsze podejście. Miałyby być w nim wykorzystane duże, umieszczone na orbicie lustra, które dodatkowo oświetlałyby elektrownie słoneczne na Ziemi, zwiększając produkcję prądu. Felieton Michała Strzałkowskiego. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Data emisji: 18.04.2024

Godzina emisji: 17.30

ans/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.