Premier Indii w Polsce. "Ta wizyta może być początkiem bardziej intensywnych relacji"

Data publikacji: 21.08.2024 18:23
Ostatnia aktualizacja: 22.08.2024 12:05
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Premier Indii Narendra Modi
Premier Indii Narendra Modi, Autor - PAP/EPA/HARISH TYAGI
- To może odblokować relacje polsko-indyjskie w różnych aspektach. Indyjski premier Narendra Modi zobaczy, jak Polska się zmieniła przez te ostatnie lata - powiedział w audycji "Więcej świata" Patryk Kugiel, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). 
  • W roku 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Indie premier Indii Narendra Modi przyjechał do Polski.
  • Poprzednia wizyta szefa rządu w Delhi w Polsce odbyła się 45 lat temu, gdy nasz kraj odwiedził premier Morarji Desai.
  • Czego możemy się spodziewać po tej wizycie?

Premier Indii Narendra Modi składa wizytę w Polsce. W środę Modi spotkał się ze społecznością indyjską w Polsce. W czwartek w planach jest rozmowa m.in. z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą.

Ostatnia wizyta odbyła się 45 lat temu

Poprzednia wizyta szefa rządu w Delhi w Polsce odbyła się 45 lat temu, gdy nasz kraj odwiedził premier Morarji Desai. - Wydaje się, że to polskiej stronie bardziej zależało na tych relacjach. Zaproszenie ciągle leżało na stole. Strona indyjska nie chciała z niego skorzystać. 

Nie widziała korzyści we współpracy z Polską. Polska nie odgrywała ważnej roli w polityce europejskiej. Nie miała rzeczy, których Indie potrzebują - wyjaśnił w audycji "Więcej świata" Patryk Kugiel, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). 

Drzwi do jego gabinetu się nie zamykają

Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę, że o relacje z Indiami zabiegają wszyscy, w Europie i na całym świecie, ponieważ kraj ten jest wschodzącym mocarstwem światowym, piątą największą gospodarką świata. - Drzwi do gabinetu indyjskiego premiera się nie zamykają - wskazał.

To może być nowy początek

Kugiel zauważył, że Polska po transformacji, po końcu zimnej wojny, zwróciła się ku integracji europejskiej, ku NATO. - Gdy zaczęliśmy się rozglądać gdzieś dalej, szukać nowych, atrakcyjnych partnerów, to wybraliśmy Japonię, Koreę, później Chiny. Na Indie musiał przyjść czas. Wydaje się, że ta wizyta będzie początkiem bardziej intensywnych relacji między naszymi państwami - powiedział.

Rozmówca Magdaleny Skajewskiej przyznał, że celem dla Modiego jest Ukraina, wizyta w Polsce to wizyta "przy okazji". Jednocześnie ocenił, że będzie to istotny moment w naszych wzajemnych relacjach. - To może odblokować te relacje w różnych aspektach. Indyjski premier zobaczy, jak Polska się zmieniła przez te ostatnie 45 lat. Myślę, że będzie mocna decyzja, by nadrobić ten stracony czas - stwierdził.



Poza tym w audycji:

Delegaci na konwencję demokratów w Chicago dokonali symbolicznej nominacji Kamali Harris na kandydatkę swojej partii w wyborach prezydenckich. Były prezydent USA Barack Obama wraz ze swoją małżonką, Michelle, wezwali Amerykanów do głosowania na Harris. Więcej w rozmowie z Tomaszem Płudowskim, profesorem Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

Trwa spór o upolitycznienie kultury na Słowacji. Po tym, jak szefowa resortu kultury w prawicowym rządzie Roberta Ficy zwolniła dyrektorów Teatru Narodowego i Galerii Narodowej co kilka dni odbywają się protesty uliczne. Więcej o tym dr Tomasz Stražay, Slovak Foreign Policy Association (SFPA).

Węgry zapewniły Komisję Europejską, że ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów spełniają unijne wymogi bezpieczeństwa. Władze w Budapeszcie wysłały w środę do Brukseli list z wyjaśnieniami. Zażądała ich na początku miesiąca unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson. Termin na nadesłanie odpowiedzi minął w poniedziałek. Rozmowa z Piotrem Piętką, korespondentem Polskiego Radia na Węgrzech.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Data emisji: 21.08.2024

Godzina emisji: 17.10

Jedynka/IAR/PAP/kk/wmkor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.