Porozumienie między Izraelem, a Hamasem. Jak naprawdę wygląda sytuacja?

Data publikacji: 16.01.2025 18:44
Ostatnia aktualizacja: 16.01.2025 19:13
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Widok zniszczeń w budynku mieszkalnym palestyńskiej rodziny Aloush po kolejnym izraelskim ataku lotniczym na Dżabalię.
Widok zniszczeń w budynku mieszkalnym palestyńskiej rodziny Aloush po kolejnym izraelskim ataku lotniczym na Dżabalię., Autor - Hasan N. H. Alzaanin / Anadolu/ABACAPRESS.COM
W ostatnich dniach dużo mówi się o rozejmie między Izraelem, a Hamasem. Porozumienie wciąż jednak nie weszło w życie, a w Strefie Gazy słychać wybuchy bomb i salwy z broni maszynowej. - Wewnątrz rządu Izraela są spory i dwaj mniejsi partnerzy koalicyjni otwarcie sprzeciwiają się takiej formie porozumienia - wskazuje prof. Maciej Münnich.

Czy dojdzie do wymiany między Izraelem, a Hamasem?

Media obiegła informacja, że Izrael i Hamas doszły do porozumienia w sprawie wstrzymania walk w Strefie Gazy i wymiany izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów. Wzbudziło to jednak kontrowersje w gabinecie premiera Netanjahu. - Izrael już zapowiedział, że może rozmawiać wyłącznie o osobach, które nie brały udziału w ataku z 7 października 2024 roku. Problem jest innego typu. Porozumienie mówi na razie tylko o zawieszeniu broni - analizuje gość audycji "Więcej świata". 

Co jeszcze zakłada porozumienie?

Dodaje, że prowadzone mają być też dalsze negocjacje dotyczące innych aspektów. - Odnośnie pełnego wycofania się Izraela z całego terytorium Strefy Gazy, powrotu Palestyńczyków do północnej części Strefy Gazy no i odbudowy Strefy Gazy. Tak naprawdę nie mówi nic o tym kto będzie tam rządził. To jest podstawowy problem - zwraca uwagę rozmówca Michała Strzałkowskiego. Umowa mówi, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia to zawieszenie broni ma być automatycznie przedłużane.  

W audycji również:

- we Francji skrajna lewica zapowiada złożenie wniosku o wotum nieufności dla rządu. Reszta opozycji nie popiera tej inicjatywy, co oznacza, że losy powołanego w grudniu gabinetu premiera Bayrou nie są zagrożone,

- Human Rights Watch's opublikuje dziś światowy raport 2025,

- samochody elektryczne stanowiły ponad 90 proc. sprzedaży aut w Norwegii w 2024 roku. To ewenement na skalę światową,

- rozmowy szefostwa Orlenu z władzami Litwy.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Data emisji: 16.01.2025

Godzina emisji: 17.10

mg

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.