Młode kobiety chore na SM, które zdecydują się na urodzenie dziecka, wypadają z programów lekowych, gdyż te specyfiki są groźne dla zdrowia nienarodzonych dzieci. Gdy dojdzie do tego okres karmienia przerwa jest dość długa. Kobietom jest bardzo trudno wrócić do programów lekowych. Są traktowane jak nowy przypadek i umieszczane na końcu kolejki oczekujących na leczenie.
Dominika Czarnota-Szałkowska z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego wskazuje, że oznacza to co najmniej trzyletni okres pozostawania poza programem lekowym, a w konsekwencji brak możliwości przyjmowania nowoczesnych leków. Czasami lekarze starają się iść na rękę takim kobietom i przesunąć je w kolejce, ale administracyjnie nie jest uregulowane to, jak traktować osobę, która miała przerwę w leczeniu..
Dr Wojciech Wicha z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie podaje również przykłady innych absurdów. Jeżeli ktoś zmienia miejsce zamieszkania i trafia do innego województwa, to również wypada z programu i zostaje umieszczony na końcu kolejki.
Lekarz wskazuje, że nigdy nie wiadomo, kto zachoruje na stwardnienie rozsiane. Zdarza się, że wśród bliźniąt jednojajowych, jedno z nich zachoruje, a drugie nie. - Wiadomo, że są dwie przyczyny, które mogą przyspieszyć wystąpienie stwardnienia rozsianego. To palenie papierosów i brak witaminy D3 - mówi specjalista.
Tytuł audycji: Debata medyczna
Prowadziła: Iwona Schymalla
Goście: dr Wojciech Wicha z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Dominika Czarnota-Szałkowska z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego
Data emisji: 25.01.2015
Godzina emisji: 16.10
(ag/bch)
Problemy pacjentów chorych na SM - Jedynka - polskieradio.pl