Choć Polska w ostatnich 20 latach dokonała największego, spośród państw europejskich, postępu w dziedzinie ochrony przed zgonami wywołanymi chorobą wieńcową, a tym samym wydłużenia życia, to choroby serca i naczyń krwionośnych wciąż są pierwszą przyczyną zgonów.
W poniedziałek 30 września temu tematowi dedykujemy "Sygnały dnia" (w godz. 6.00 - 9.00) , "Cztery pory roku" (w godz. 9.00 - 12.00) , "Popołudnie z Jedynką" (w godz. 15.00 - 19.25) i "Naukowy zawrót głowy" (w godz. 21.30 - 22.00) . Zapraszamy do słuchania!
Obchodzony w ostatnią niedzielę września Światowy Dzień Serca stał się okazją, by porozmawiać o przyczynach takiego stanu rzeczy i zwrócić uwagę na zmiany, które każdy z nas powinien wprowadzić od zaraz, by móc cieszyć się zdrowym i długim życiem.
- Co drugi Polak ma nieprawidłowe stężenie cholesterolu we krwi, co trzeci nadciśnienie tętnicze, co czwarty pali, co piąty jest otyły, a co dwudziesty ma cukrzycę - podał prof. Zbigniew Gaciong (Warszawski Uniwersytet Medyczny).
Jak podkreśliła dr Wioleta Respondek z Instytutu Żywności i Żywienia na wszystkie wymienione przez profesora czynniki ma wpływ dieta. - Stężenie cholesterolu, masa czy nadciśnienie zależą właśnie od tego, co jemy i jak często - powiedziała w "Debacie medycznej" Jedynki.
Obowiązkowe śniadanie, stałe przerwy między posiłkami nie dłuższe niż 3 godziny, ograniczenie spożywania soli i podjadania między posiłkami to podstawowe zalecenia, których trzeba przestrzegać.
- Każdy wie, że powinien mniej jeść, więcej się ruszać i przestać palić. Wiele badań i obserwacji wiąże także wysiłek fizyczny ze spadkiem czynników ryzyka, które wymienialiśmy. Na szczęście jest moda na zdrowie i aktywność fizyczną - podkreślił prof. Gaciong w rozmowie z dr. Mariuszem Gujskim.
Jakie znaczenie dla zdrowia układu krążenia mają używki? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty
"Debata medyczna" na antenie Jedynki w każdą niedzielę o godz. 16.10
(asz)
Światowy Dzień Serca - jest lekarstwo, którego nie można przedawkować - Jedynka - polskieradio.pl