Historie alternatywne. Co by było, gdybyśmy wygrali Powstanie?

Data publikacji: 04.09.2014 03:09
Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 08:07
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Powstanie Warszawskie. Żołnierze Batalionu "Zośka". Okolice włazu kanałowego przy ul. Wareckiej
Powstanie Warszawskie. Żołnierze Batalionu "Zośka". Okolice włazu kanałowego przy ul. Wareckiej, Autor - wikimedia.commons/fot.Jerzy Tomaszewski

POSŁUCHAJ

Historie alternatywne w literaturze (Moje książki/ Jedynka)

To i wiele innych pytań dotyczących historii Polski podejmują książki Marcina Ciszewskiego. - Nie zarażam tym, by z moich książek uczyć się historii, tylko tym, by sięgnąć do źródeł, by dowiedzieć się, że nasi dziadkowie i przodkowie robili coś, co jest bardzo cenne - mówi pisarz w radiowej Jedynce.

Marcin Ciszewski jest autorem takich książek, jak: "www.1939. com.pl", "www.1944.waw.pl", "Major", "Mróz". - Pisząc pierwszą z nich chciałem odpowiedzieć na pytanie, jak nasze współczesne czołgi poradziłyby sobie w starciu z niemieckimi z okresu II wojny światowej. Wiadomo, że sama zabawa sprzętem czy możliwościami technologii to tylko pewien element całej opowieści - mówi historyk i autor.

Pisarzowi bardziej zależało na zderzeniu mentalności i cywilizacji ludzi z XXI wieku z tymi z czasów wojny. - Konfrontacja tych dwóch postaw była bardzo ciekawa. Jeszcze więcej jej w kolejnych dwóch tomach trylogii - opowiada Marcin Ciszewski.

Historia II wojny światowej, zwłaszcza ta dotycząca Polski i Polaków, buduje jego zdaniem  naszą tożsamość. Jak dodaje, powoli odchodzą osoby, pamiętające tamten okres i dlatego należy o tym przypominać, upowszechniać oraz popularyzować tę wiedzę.

Dlaczego Marcin Ciszewski wybiera taką formę literacką? Do jakich czytelników chce dotrzeć? Posłuchaj całej rozmowy.

Zapraszamy na Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza w najbliższą sobotę. Czytaj więcej >>>
Magazyn "Moje Książki" poprowadziła Magda Mikołajczuk.
(sm/ag)

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.