Różewicz o "szafiarkach", Krasicki o randkowaniu na Tinderze, Szymborska o Facebooku

Data publikacji: 03.06.2021 08:30
Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 08:35
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Nowe wiersze sławnych poetów" Grzegorza Uzdańskiego
"Nowe wiersze sławnych poetów" Grzegorza Uzdańskiego, Autor - mat. promocyjne
Jan Kochanowski zachwyca się hat trickiem Roberta Lewandowskiego, Bolesław Leśmian duma nad zapachem Facebooka, Szekspir pisze o pandemicznym zdalnym nauczaniu, a Mikołaj Sęp-Szarzyński przeraża się warszawskim metrem. "Nowe wiersze sławnych poetów" to facebookowa strona, gdzie pisarz i poeta Grzegorz Uzdański prezentuje pastisze utworów znanych, zwykle już nieżyjących poetów, komentując jednocześnie naszą współczesność. Teraz część tych wierszy i sporo nowych znalazło się w książce pod tym samym tytułem. 

 

POSŁUCHAJ

41:06

"Nowe wiersze sławnych poetów" Grzegorza Uzdańskiego (Moje książki/Jedynka)

 

książki_ok.jpg.jpg
"Moje książki" w Programie 1

W audycji "Moje książki" Grzegorz Uzdański wyjaśnił, jak wyglądały początki "Nowych wierszy sławnych poetów" i czym się kieruje dopasowując współczesne tematy do nieżyjących od dawna twórców. - Na początku odnosiłem się do konkretnego wiersza konkretnego autora. Na przykład "Status" był wariacją na temat wiersza "Atlantyda" Wisławy Szymborskiej. Potem z tego zrezygnowałem, z małymi wyjątkami. Pomyślałem sobie, że w sumie jeszcze ciekawsze będzie nie tyle przerabiać istniejący wiersz danego poety tylko pisać zupełnie nowy, próbując oddawać styl danej osoby - powiedział gość radiowej Jedynki.



Uzdański wskazał, że Jan Kochanowski pasował mu do meczu Polska-Gruzja ponieważ "pisywał rzeczy pochwalne dla jakiś osób, a w jego wierszach dużo jest optymizmu". - Plus jeszcze na koniec można było dać morał z odniesieniem do kultury antycznej - dodał . Jeżeli chodzi o Szekspira i o zdalne nauczanie tu kluczowa okazała się forma. - Potraktowałem to jakby to była scena dramatu Szekspira, w której kolejne osoby się wypowiadają - wytłumaczył.

- Tadeusz Różewicz w swojej twórczości odnosił się do aktualnych rzeczy, w mniej lub bardziej krytyczny sposób. W wielu jego wierszach jest taki bardzo ponury, mroczny, ciężki ton. Beznadziejne rozpoznania kondycji ludzkiej. Mógł on więc napisać o "szafiarkach", blogerkach modowych - stwierdził. A jak Mikołaj Sęp-Szarzyński łączy się z II linią warszawskiego metra? - Mnie to bardzo rozbawiło, że temat, który jest dosyć triumfalistyczny zostanie zderzony z Szarzyńskim, który raczej nigdy, by czegoś takiego nie napisał. Jego wiersze są z natury dosyć rozpaczliwe - zwrócił uwagę. 


Czytaj także:


Jak wygląda praca nad "nowymi wierszami sławnych poetów"? - W odwzorowywaniu stylu danego poety rzeczą bardzo ważną jest melodia, rytm plus słownictwo, jakim dana osoba się posługuje. Dobór słów, tematów, ulubione motywy. Ja jednak nie robię tego w sposób analityczny, że coś sobie rozpisuję wcześniej. Robię to zupełnie na czuja, spontanicznie. Czytam dużo danego twórcy - powiedział rozmówca Magdy Mikołajczuk. Uzdański podkreślił, że pastiszuje tylko i wyłącznie osoby, których twórczość bardzo lubi i ceni.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można posłuchać fragmentów książki "Nowe wiersze sławnych poetów" (czyta Andrzej Ferenc) Grzegorza Uzdańskiego oraz rekomendacji literackich Tadeusza Lewandowskiego.

Tytuł audycji: Moje książki

Gość: Grzegorz Uzdański (pisarz i poeta)

Data emisji: 2.06.2021 

Godzina emisji: 23.08

kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.