Śmieszno-gorzka historia o radykalnym feminizmie. "Krótka historia Ruchu" Petry Hůlovej

Data publikacji: 16.09.2021 08:30
Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 14:33
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Petra Hůlová
Petra Hůlová, Autor - PAP/Grzegorz Mamot
- Najbardziej absurdalna jest potrzeba utożsamiania mnie z którąś z tych postaw, które są przedstawione w książce. Szukanie mnie w tej książce, tego, który z tych poglądów jest mój, z którym się zgadzam - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia czeska pisarka.

W bliskiej przyszłości dochodzi do radykalnych zmian społecznych dzięki Ruchowi. To koniec reguł ciemnoczasu. Nastaje jasnoczas: zakazuje się myślenia o kobietach wyłącznie przez pryzmat ich wyglądu czy wieku ciała. Specjalne Instytucje poprawcze wychowują mężczyzn na światłych obywateli z penisem o wartości IQ powyżej 130!

Věra, pracownica Instytucji, uczestniczy w tej walce o lepszy świat. Oddana założeniom Ruchu, przeprowadza swoich klientów przez kolejne fazy terapii, która ma ich uodpornić na "absolutnie wszystko, co czyni z kobiety, z jakiejkolwiek części jej ciała, narzędzie do bezdusznego zaspokajania prymitywnej żądzy". Działaczki muszą też użerać się z opozycją zwaną Gwardią Męskości i uświadamiać uparte kobiety, które nie chcą przyjąć do wiadomości faktu, że moda wyszła z mody, a makijaż to wstydliwy przeżytek. Pracy jest w bród...

Właśnie o to mi chodziło

POSŁUCHAJ

19:50

Petra Hůlová gościem audycji "Moje książki" (Moje książki/Jedynka)

 


. 

W audycji "Moje książki" Petra Hůlová podkreśliła, że jej celem zawsze jest to, żeby nie przedstawiać rzeczywistości w sposób czarno-biały. - Wszystko jest troszkę bardziej złożone i nieoczywiste. Denerwuje mnie taka tendencja do dzielenia świata na dwa obozy - dobry i zły. To redukcja. Wszystko jest dużo bardziej niejednoznaczne - wyjaśniła. 

Wskazała, że choć może się wydawać, że "Krótka historia Ruchu" stoi w sprzeczności z jej założeniami, postaci są przerysowane, wszystko jest bardzo wyraziste, to nad całą historią "unosi się wielki znak zapytania", "wydźwięk jest niejednoznaczny, pełen sprzeczności" - Właśnie o to mi chodziło - zwróciła uwagę.

Autorka zapytana, czy nie ma obaw, że ważne treści, które można odnaleźć w "Krótkiej historii Ruchu" umkną czytelnikowi, zostaną skutecznie przekryte dowcipem, odpowiedziała, że nie ma nic przeciwko temu, by jeden czytelnik przez całą lekturę się śmiał, drugi - się wściekał, a trzeci - pozostał obojętny. - Na tym polega wolność czytelnicza, że każdy może sobie z lektury wziąć to, co dla niego ważne - dodała.

ksiazki_czytanie_shutter_1200_Yulai Studio.jpg
"Moje książki" w Programie 1

Jakie ciekawe, zadziwiające czy krytyczne opinie na temat "Krótkiej historii Ruchu" dotarły do gościa radiowej Jedynki? - Najbardziej absurdalna jest potrzeba utożsamiania mnie, jako autorki, jako człowieka, z którąś z tych postaw, które są przedstawione w książce. Szukanie mnie w tej książce, tego, który z tych poglądów jest mój, z którym się zgadzam - powiedziała.

W rozmowie z Magdą Mikołajczuk Hůlová wskazała, że to ogromna zasługa tłumaczki - Julii Różewicz - że jej książki są rozumiane w Polsce. Pisarka znana z językowych zabaw opowiedziała, jak wygląda współpraca z Różewicz. 

Czytaj także:


Petra Hůlová (ur. 1979 w Pradze) - absolwentka mongolistyki i kulturologii, prozaiczka, publicystka, wykładowczyni, jedna z najwybitniejszych współczesnych autorek czeskich. Tłumaczona na wiele języków laureatka prestiżowych nagród literackich. Ma opinię specjalistki od literackich skandali i językowych wygibasów.

Poza tym w audycji:

POSŁUCHAJ

13:03

Rozmowa z amerykańskim poetą Yusefem Komunyakaą (Moje książki/Jedynka)

 

Rozmowa z amerykańskim poetą Yusefem Komunyakaą, laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Komunyakaa urodził się w 1947 roku. Dorastał na Południu Stanów Zjednoczonych w czasach segregacji rasowej i terroru Ku Klux Klanu. Pisać zaczął w wojsku, do którego zaciągnął się w czasie wojny w Wietnamie. W swojej poezji porusza bolesne tematy, a źródłem inspiracji formalnej jest dla niego jazz i blues.

Informacja o publikacji pt. "Frères d'armes / Braterstwo broni. Le soutien militaire de la France à la Pologne 1917-1924 / Wsparcie wojskowe Francji dla Polski 1917-1924" - Jan Roman Potocki, Frédéric Guelton, Małgorzata Grąbczewska.

Rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego.

Tytuł audycji: Moje książki

Gość: Petra Hůlová

Data emisji: 15.09.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.