Opis fabuły powieści
Święta Bożego Narodzenia w Beskidzie Niskim. Ekscentryczny potomek starej rodziny nafciarskiej, Gabriel Koniarski, zaprasza bliskich na Wigilię. Goście przybywają do świeżo wybudowanego ośrodka, z dala od cywilizacji, na szczycie góry. Szybko jednak pojawiają się niewygodne pytania. Dlaczego poprzedni goście hotelu zostali wyrzuceni w środku nocy? Dlaczego po przyjeździe rodziny Gabriel rozpoczyna zabawę w sąd?
Wyjaśnienie tych zagadek musi znaleźć komisarz Nina Warwiłow, która jeszcze nie zdążyła się oswoić z Beskidem Niskim. Wkrótce świąteczne obchody przerywa zbrodnia, krąg podejrzanych jest zamknięty. Nina, osamotniona i bez wsparcia, musi odkryć, kto spośród zgromadzonych jest mordercą – zanim na szczycie góry pojawią się kolejne ofiary.
Stworzenie postaci kobiety policjantki
Autorem cyklu o Ninie Warwiłow zapoczątkowanego powieścią "Dom bez klamek" jest Jędrzej Pasierski, były prawnik, który postanowił zmienić swoje życie zawodowe i stał się poczytnym pisarzem kryminałów. Przyznaje, że usytuowanie kryminałów w Beskidzie Niskim nie jest przypadkowe. - Spędziłem tam połowę dzieciństwa, choć jestem warszawiakiem - wyjaśnia. I to nie były wakacje, ale normalne życie, w którym trzeba było np. chodzić do szkoły.
Na pomysł stworzenia postaci Niny Warwiłow pisarz wpadł około 2017 roku. Z wcześniejszych krótkich doświadczeń pisarskich zauważył, że ma lekką rękę do postaci kobiecych, a potrzebował jakiejś postaci do planowanego cyklu. Wiedział, że będzie to cykl kryminalny. - Dodałem do tego policjanta, jako człowieka wiarygodnego i miałem już dwie rzeczy - kobietę policjantkę - opowiada. Przyznaje, że lubi Rosję z jej romantyczną duszą, zna język, więc zaryzykował i ojcem Niny zrobił Rosjanina.
Jędrzej Pasierski wyjaśnia, że rzucił pracę prawnika i zajął się pisarstwem, bo nie byłby w stanie robić tych dwóch rzeczy jednocześnie. - Byłem też zmęczony pracą na etacie, więc ją rzuciłem - wspomina. Choć nie miał do czynienia z prawem karnym, to jego wykształcenie prawnicze jest bardzo pomocne w pisaniu.
Ponadto w audycji:
- Setna rocznica wydania po raz pierwszy w całości "Ulissesa" Jamesa Joyce'a, jednej z najważniejszych książek świata. Opublikowano ją 2 lutego 1922 roku, w dniu 40 urodzin autora. Główni bohaterowie "Ulissesa" Leopold Bloom i Stefan Dedalus przez jeden, zwyczajny, czerwcowy dzień (16 czerwca 1904 roku) wędrują po Dublinie.
"Ulisses" jest obszerną powieścią. W większości wydań ma od 800 do 1000 stron i jest podzielona na 18 rozdziałów. Książka pierwotnie była przedmiotem wielu kontrowersji, oskarżano ją o nieprzyzwoitość. Później – dzięki docenieniu techniki strumienia świadomości, eksperymentów z prozą, żartów, parodii i aluzji oraz bogatych charakterystyk – "Ulisses" uznany został za arcydzieło modernizmu.
O "Ulissesie" Joyce'a i Dublinie Joyce'a mówią tłumaczka Małgorzata Goraj i pisarz Piotr Paziński.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Moje książki
Prowadzi: Magda Mikołajczuk
Gość: Jędrzej Pasierski
Data emisji: 2.02.2022
Godzina emisji: 23.09
ag
Książka "Gniazdo" - piąta część cyklu z komisarz Niną Warwiłow - Jedynka - polskieradio.pl