Bardzo zasłużony dla polskiej kultury Oskar Kolberg jest dziś postacią mało znaną. Postanowiono więc, że rok 2014, kiedy przypada 200. rocznica urodzin wybitnego etnografa, będzie Rokiem Kolberga. - Gdy rok temu w grudniu po raz pierwszy przeprowadziliśmy badania na reprezentatywnej grupie Polaków, okazało się, że tylko 8 procent z nas kojarzy czym zajmował się Kolberg. Mam nadzieję, że po tym roku będzi lepiej, choć to zadanie na znacznie dłuższy okres czasu - przyznaje w Jedynce Andrzej Kosowski.
Jak tłumaczy dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, praca, jaką wykonał Oskar Kolberg, dziś byłaby niemożliwa do realizacji przez jedną osobę. - Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że Kolberg wszędzie jeździł z ołówkiem i kartką, a nie smartfonem czy dyktafonem. Sam wszystkiego słuchał, obserwował i szkicował. Był człowiekiem świetnie zorganizowanym. Z pewnością fakt, że był ewangelikiem, w dużej mierze miało na to wpływ. Jego dzieło aż do dziś jest unikatowe w skali światowej - podkreśla gość "Rozdroży kultury".
Zdaniem Jacka Hałasa, Oskar Kolberg świetnie nadawałby się na bohatera filmu. - Wyobraźmy sobie człowieka zorganizowanego wręcz do granic zdrowego rozsądku, którego do działania napędza wewnętrzna, powiedziałbym nawet artystyczna pasja. To wymarzony materiał na filmową opowieść - zauważa muzyk, kompozytor i performer.
Tytuł audycji: Rozdroża kultury
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Goście: Andrzej Kosowski (dyr. Instytutu Muzyki i Tańca), Jacek Hałas (muzyk, kompozytor, performer)
Data emisji: 22.12.2014
Godzina emisji: 20.19
pg/asz
Oskar Kolberg – zbieracz polskiego folkloru - Jedynka - polskieradio.pl