Akcja powieści rozgrywa się w czerwcu 1938 roku. Krakowski profesor udaje się wraz ze swoim ciężko chorym synkiem i jego opiekunami do hotelu-sanatorium w Dalmacji. Właśnie tam słuchają radiowej transmisji meczu Polska-Brazylia, w którym Ernest Wilimowski strzelił Brazylijczykom cztery gole. Opis meczu jest pełen piękna i siły metafory. Boisko piłkarskie staje się pępkiem świata, na który skupia się uwaga bohaterów książki. Staje się miejscem, na którym układają oni swoje nadzieje dotyczące przyszłości.
- Wkrótce po tym meczu rozpoczęła się II wojna światowa. Kiedy Polska gra z Brazylią w czerwcu 1938 roku, czuje się świadomość nadciągającej katastrofy. Z drugiej strony istnieje inne, dziwne przekonanie, że gdyby Polska wygrała z Brazylią, to wszystko mogłoby potoczyć się inaczej. W końcu tak się nie stało, ale człowiek pozostaje z pytaniem, co by było, gdyby wynik był odwrotny. Czy wynik meczu mógłby zmienić bieg historii? Prawdopodobnie nie, ale w naturze ludzkiej leży skłonność do wiary choćby małą cząstką świadomości, że tok zdarzeń byłby inny - tłumaczył Miljenko Jergović.
Powieść "Wilimowski" przetłumaczyła Magdalena Petryńska. W dołączonym nagraniu Miljenko Jergović wyjaśnił m.in. dlaczego Ernest Wilimowski nie jest centralną postacią powieści i czym różni się od drugiego bohatera meczu Polska-Brazylia Fryderyka Scherfke?
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Magda Mikołajczuk
Gość: Miljenko Jergović (pisarz)
Data emisji: 29.06.2016
Godzina emisji: 22.11
tj/pg
"Wilimowski" Miljenko Jergovicia. Poprzez piłkę nożną o sprawach uniwersalnych - Jedynka - polskieradio.pl