Belgijsko-francusko-niemiecko-polska koprodukcja wejdzie do kin 3 marca 2017 roku. Wyreżyserowany przez Francuzkę Marie Noelle obraz, to opowieść o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, odkrywczyni dwóch pierwiastków - polonu i radu. To także portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała zaistnieć w świecie nauki, zdominowanym przez mężczyzn. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych.
Jest to też opowieść o życiu uczuciowym polskiej noblistki - kochającej żony, wdowy po Piotrze Curie, a po latach kochanki jednego z francuskich naukowców. W filmie "Maria Skłodowska-Curie" znalazła się nawet scena rozbierana. - To bardzo subtelnie nakręcona scena. Jak na dzisiejsze czasy właściwie nic takiego tam nie ma - podkreśla w radiowej Jedynce Karolina Gruszka.
Na jakim okresie życia Marii Skłodowskiej-Curie koncentruje się film w reżyserii Marie Noelle, dowiesz się z nagrania audycji.
Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"
Prowadzi: Joanna Sławińska
Gość: Karolina Gruszka (aktorka)
Data emisji: 16.12.2016 r.
Godzina emisji: 21.12
pg/jsz
"Maria Skłodowska-Curie" - inne oblicze noblistki - Jedynka - polskieradio.pl