Polacy czytają "Antologię Niepodległości" i "Przedwiośnie"

Data publikacji: 15.08.2018 13:41
Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 14:34
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock

POSŁUCHAJ

Polacy czytają "Antologię Niepodległości" i "Przedwiośnie" (Kulturalna Jedynka)

W setną rocznicę obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości Kancelaria Prezydenta RP zachęca do sięgnięcia po Antologię Niepodległości, składającą się z 44 tekstów z różnych epok, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W ramach tegorocznej akcji czytane będą także fragmenty książki "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

W obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości włączyło się m.in. Muzeum Historii Polski, które zorganizowało konkurs pt."40 pokoleń". 

- Tyle pokoleń liczy sobie nasza historia. Jeśli przyjmiemy, że jedno pokolenie liczy 25 lat i pomnożymy tę liczbę razy 40, to wszystko składa się na naszą historię. Chcemy zachęcić osoby, które zajmują się tworzeniem literatury dla dzieci do tego, by stworzyły dla naszego muzeum książeczki, które będą poruszały tematy, związane z historią i pomogą zrozumieć ją dzieciom - mówi Gabriela Sierocińska-Dec, kierownik działu edukacji Muzeum Historii Polski. 

Jak przekonuje dzieła nie będą związane z beletrystyką. - Chcemy wyłonić najciekawsze książki dla dzieci, ale nie beletrystyczne. Zależy nam, aby ich autorzy zmierzyli się z trzema problemami i odpowiedzieli na pytanie czym jest historia, jak kształtowały się granice Polski i kim jesteśmy? Chodzi także o naszą tożsamość narodową, historię naszych symboli narodowych i małej ojczyzny - dodaje.

Konkurs skierowany jest do wszystkich, którzy potrafią i chcą pisać teksty dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Prace można przesyłać do 7 września do Muzeum Historii Polski. Informacje o konkursie zamieszczone są na stronie internetowej muzeum.

Starszych czytelników zachęcamy do sięgnięcia po zbiór tekstów w ramach Antologii Niepodległości, wśród których znajduje się fragment "Pamiętników" Jana Chryzostoma Paska o zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. - Wydanie tej pozycji było niezwykłe. Jan Chryzostom Pasek wpłynął na literaturę romantyczną i takich pisarzy jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. On uformował również kilka postaci trylogii Henryka Sienkiewicza. - przekonuje Krzysztof Koehler, autor nagrodzonej publikacji "Palus Sarmatica". 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Gabriela Sierocińska-Dec, (kierownik działu edukacji Muzeum Historii Polski), Krzysztof Koehler (poeta, eseista)

Data emisji: 14.08.2018

Godzina emisji: 21.10

kb

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.