Jaka jest współczesna powieść kryminalna?

Data publikacji: 21.08.2019 13:54
Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 13:54
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock
To nie tylko intryga, to społeczna diagnoza, literatura opisująca także lęki ludzi, których otacza niezrozumiała przez nich rzeczywistość. Audycja inspirowana konkursem "Półtora kilometra kryminału" Programu Niepodległa na stulecie polskiej Policji i polskiego kryminału. 

Konkurs ogólnopolski na opowiadanie kryminalne zaowocował 372. opowiadaniami zakwalifikowanymi w kategoriach: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.  Nagrodzone zostaną po trzy opowiadania z każdej z tych kategorii. Najchętniej pisano o teraźniejszości (zakwalifikowano 200), opowiadania retro pisano mniej chętnie (91), a najrzadziej pisano o tym, co jeszcze może się wydarzyć (81). Konkurs powstał przy współpracy Policji i Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda, podczas którego, we wrześniu nastąpi rozwiązanie konkursu i wręczenie nagród. Ponadto trwa głosowanie na najlepszy polski kryminał stulecia.

Powstała też specyficzna „kryminalna” mapa Polski - pokazująca miejsca, w których powstają i dzieją się polskie kryminały, gdzie wzbudzają one największe zainteresowanie.  O konkursie i głosowaniu, o współpracy z policjantami - znawcami, miłośnikami, a nawet autorami powieści kryminalnych - mówi Kamil Wnuk z Programu Niepodległa.

Na "Kulturalną Jedynkę" w piątek (23.08) o godz. 21.05 zaprasza Michał Montowski

ans 

Czas pogody
Czas pogody
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.