"Willmann. Opus magnum"
Michael Willmann, artysta barokowy, zostawił po sobie ogromny i bardzo interesujący dorobek. Ubiegły rok rozpoczynał się pierwszą wielką prezentacją malarstwa Willmanna w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. - Muzeum kończyło rok 2019 wielką wystawą "Willmann. Opus magnum". Odkrywaliśmy i prezentowaliśmy artystę ważnego dla sztuki śląskiej czasów nowożytnych, kogoś wyjątkowego, ale ciągle odkrywanego i ciągle niedocenianego - powiedział prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - Ta wystawa początkowo miała trwać kilka miesięcy. Ze względu na to, że przyszła pandemia musieliśmy ją zamknąć, a potem znowu doświadczyliśmy ponownego jej blasku i towarzyszyła nam ona do 4 października 2020 roku - dodał.
Słynny cykl Michaela Willmanna "Męczeństwa apostołów", który po przeszło 75 latach został scalony i pokazany na wrocławskiej wystawie "Willmann. Opus magnum", można będzie w całości oglądać jeszcze do połowy stycznia 2021. Przed powrotem do warszawskich kościołów monumentalne obrazy zagoszczą w MT 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie na prezentacji czasowej "Willmann encore. Męczeństwa apostołów".
Kameralne prace artysty
W połowie grudnia 2020 r. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarta została kolejna wystawa twórczości mistrza z Lubiąża "Willmann. Opus minor", na której pokazane zostaną bardziej kameralne prace artysty oraz wybór jego rysunków i rycin ze zbiorów polskich. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog. - W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można podziwiać 50 mniejszych dzieł artysty - podkreślił prof. Piotr Oszczanowski.
Sztuka śląskiego baroku
Willmann to twórca wielu dzieł o tematyce religijnej przenikniętych metafizyką baroku. - Jeżeli mówimy o sztuce śląskiego baroku, to nie sposób nie wspomnieć artysty, który urodził się jako poddany króla polskiego, bo w Królewcu w 1630 roku. Umierał w 1706 roku jako jeden z najbardziej znaczących, najwybitniejszych artystów w tej części kontynentu - zaznaczył dyrektor.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- prezentacja strony Mój Dramatyczny, czyli wirtualnego archiwum Teatru Dramatycznego w Warszawie,
- zapowiedź kolejnego etapu konkursu dramaturgicznego "Dramatopisanie",
- Trzy minuty o teatrze Ewy Heine - o spektaklu "Metafizyka dwugłowego cielęcia" wg Witkacego w reżyserii Natalii Korczakowskiej w Teatrze Studio.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Michał Montowski
Data emisji: 3.01.2021 r.
Godzina emisji: 22.12
ans
Dzieła "śląskiego Rembrandta" Michaela Willmanna w Warszawie - Jedynka - polskieradio.pl