"Uczył nas teatru współczesnego"
Jerzy Limon był autorem książek o tematyce szekspirowskiej, licznych artykułów, esejów, recenzji, a także powieści i przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych. Od 2008 roku, czyli od momentu powstania, kierował Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. - Dla mnie Teatr Szekspirowski to również niesamowita wiedza prof. Limona, jego znajomość twórczości Szekspira i jego wielkie zdolności translatorskie, kiedy z pamięci cytował obszerne fragmenty tekstów i bawił się brzmieniem rozmaitych wyrażeń, słów - mówił w radiowej Jedynce prof. Jacek Kopciński, teatrolog, redaktor naczelny "Teatru". - Sprowadzając do Gdańska rozmaite inscenizacje szekspirowskie, uczył nas teatru współczesnego. Za sprawą Jerzego wybitni artyści mierzyli się z dziełami Williama Szekspira. To rzadkie, żeby łączyć w sobie tyle umiejętności i talentów - dodał.
Czytaj również:
Prof. Mirosława Modrzewska, dyrektor Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego wspominała prof. Limona jako człowieka "niezniszczalnego". - Jurek był gigantem, jednym z filarów naszego instytutu i wydawał się być niezniszczalny - powiedziała. - Był niesamowicie pracowity, miał na swoim koncie ogrom sukcesów naukowych, publikacji. Historia i sztuka to były jego fascynacje - przyznała prof. Modrzewska.
Relacje z ludźmi
Prof. Jerzy Limon był człowiekiem, któremu polska kultura zawdzięcza wiele. Wielokrotnie gościł na antenach Polskiego Radia, opowiadając o twórczości Williama Szekspira, teatrze elżbietańskim i kulturze brytyjskiej.
Literat Władysław Zawistowski zaznaczył, że bardzo ważne były dla niego relacje międzyludzkie. - Bardzo cenił sobie relacje z ludźmi, miał przyjaciół na całym świecie, wcale niekoniecznie ludzi uczonych. Mówił, że przyjaźnił się z pewnym kucharzem z Londynu - opowiadał Władysław Zawistowski. - Cieszył się z sukcesów, osiągnięć ludzi, z którymi pracował. Miał również zdolność wprowadzania się w zachwyt nad prostymi dla innych faktami i myślę, że to była tajemnica jego życiowych sukcesów - dodał.
W 2011 roku prof. Limon został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 nadano mu stopień oficera Orderu Imperium Brytyjskiego. W 2006 został wyróżniony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Rok temu odebrał Nagrodę imienia Aleksandra Gieysztora przyznawaną za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.
Ponadto w audycji:
- wspomnienie o Jerzym Nowosielskim - malarzu, myślicielu, pedagogu;
- o spektaklu "Ludzie inteligentni", komedii prezentowanej w Teatrze IMKA w Warszawie. W spektaklu występują między innymi Magdalena Boczarska, Renata Dancewicz, Paulina Holtz, Iza Kuna, Maria Seweryn, Magdalena Stużyńska, a reżyserem sztuki jest Olaf Lubaszenko;
- recenzja teatralna Ewy Heine;
- kolejna odsłona "Radiobooka" - "Pamiętnik pani Hanki" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W audycji "Kulturalna Jedynka" zdradzimy, czego będzie można posłuchać w nadchodzącym tygodniu.
"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Anna Stempniak
Materiały: Dorota Kołodziejczyk, Michał Montowski
Data emisji: 7.03.2021r.
Godzina emisji: 22.09
ans
"Historia i sztuka to były jego fascynacje". Przyjaciele i współpracownicy wspominają prof. Jerzego Limona - Jedynka - polskieradio.pl