Święto kultury żydowskiej
18. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" odbywać się będzie od 21 do 29 sierpnia 2021 r. W programie festiwalu znajdą się pokazy filmowe, spektakle, spotkania z literaturą, warsztaty kulinarne, zajęcia dla dzieci i koncerty. To jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń artystycznych w Polsce i cieszy się wielkim zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Warszawy, ale również turystów.
Jak przekonuje dyrektor festiwalu Gołda Tencer, to prawdziwe święto kultury żydowskiej. - Warto przyjść, dla żydowskiej kultury. Mamy naprawdę znakomitych wykonawców - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Na festiwalu nie zabraknie znanych szerokiej publiczności artystów. Wydarzenia muzyczne uświetnią m.in. Dorota Miśkiewicz, Grażyna Auguścik, Mikołaj Trzaska czy zespół Shofar. Ponadto, po raz pierwszy w historii festiwalu, widzowie będą mogli zobaczyć spektakle studentów warszawskiej Akademii Teatralnej oraz posłuchać czytań performatywnych w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego.
Singer Jazz Festival
Warszawa Singera to także bogata prezentacja muzyki jazzowej. Dzisiaj (23.08) rozpoczął się Singer Jazz Festival. - Od kilku lat wraz z Adamem Baruchem tworzymy taki mini podfestiwal, który nazywa się Singer Jazz Festival. W tegorocznej odsłonie wystąpi zespół RGG Trio, a następnie Paul Brody, klarnecista z Niemiec, będzie uczestniczył w kilku koncertach z polskimi składami jazzowymi - zapowiada Hanna Pałuba, kierownik produkcji festiwalu.
Finał festiwalu
Gwiazdą wielkiego finału będzie Roby Lakatos z Węgier - cygański wirtuoz skrzypiec, klezmer i kompozytor, który wystąpi w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej z koncertem "Szalone skrzypce".
- W tym roku swoją twórczość zaprezentuje Roby Lakatos, słynny skrzypek z Węgier, który koncertował z największymi muzykami tego świata na scenach wielu oper i teatrów - podkreśla Izabela Teodorkiewicz, wicedyrektor festiwalu do spraw programowych. - Lakatos zaprezentuje swój projekt "Szalone skrzypce" wraz z Sebastianem Wypychem i muzykami klasycznymi. (...) Myślę, że widzowie się nie zawiodą - dodaje.
Czytaj również:
Poza tym w audycji:
- Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy w Łodzi,
- 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne,
- wystawa "Dulska na scenie!" w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury,
- Trzy minuty o teatrze - recenzja Ewy Heine.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Martyna Podolska
Data emisji: 22.08.2021 r.
Godzina emisji: 23.10
IAR/ans
"Dbanie o pamięć kultury żydowskiej". Ruszył 18. Festiwal "Warszawa Singera" - Jedynka - polskieradio.pl