Wystawa przypomina dwie imponujące realizacje rzeźbiarskie stworzone niemal równocześnie dla najważniejszych świątyń dwóch wyznań dominujących w stolicy Dolnego Śląska. Są to zespół rzeźb Ojców Kościoła stworzony dla katolickiej katedry pw. św. Jana Chrzciciela oraz prospekt organowy dla luterańskiego kościoła św. Marii Magdaleny.
- To artysta niezwykły. I co ciekawe, choć obcujemy z nim na co dzień, spacerując ulicami Wrocławia, to rzeczywiście zawsze warto go przypominać, a w efekcie również promować - mówi Piotr Oszczanowski.
Johann Georg Urbansky - mistrz wrocławskiego baroku
Rzeźbiarz urodził się na północy Czech w 1675 roku, a do Wrocławia trafił w roku 1707, miał więc wówczas 32 lata. To właśnie w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęła się jego błyskotliwa kariera. - Znajduje schronienie na Ostrowie Tumskim, w najbliższym sąsiedztwie wrocławskiej katedry. Tam, wśród wysokich dostojników kościelnych, znajduje uznanie, które przekłada się na szereg spektakularnych zamówień. Rzeczywiście staje się najważniejszym rzeźbiarzem barokowego Wrocławia i swoje prace wykonuje w pierwszej kolejności właśnie dla kościoła katedralnego - wyjaśnia Piotr Oszczanowski.
Do dzieł Johanna Georga Urbansky'ego należą ambona kościoła katedralnego, epitafia pierwszych biskupów, a wreszcie znakomity zespół rzeźb Ojców Kościoła Zachodniego. Stojące na balustradzie w prezbiterium wrocławskiej katedry naturalnej wielkości figury czterech świętych: Ambrożego, Augustyna, Grzegorza i Hieronima są dziełami wysokiej klasy, cechującymi się dużą ekspresją, a jednocześnie elegancją i wyrafinowaniem.
Po ich stworzeniu Johann Georg Urbansky stał się postacią powszechnie podziwianą. Zespół ten szczęśliwie przetrwał II wojnę światową, obecnie jest jednak podzielony między Wrocław a Stężycę w województwie lubelskim.
Największy Nepomucen na świecie
Inne dzieło tego artysty obecne na wystawie to prospekt organowy kościoła św. Marii Magdaleny, rozebrany pod koniec XIX w. Część elementów jego rzeźbiarskiej dekoracji przekazano do dawnego wrocławskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności. Choć zachowany w szczątkowym stanie, wciąż daje pojęcie o rozmachu przedsięwzięcia i kunszcie artysty.
- Ale przecież to nie tylko te dzieła zaświadczają o jego wyjątkowym talencie - zapewnia Piotr Oszczanowski. - Wystarczy pospacerować po Wrocławiu, dotrzeć do ulicy Szewskiej czy też przed kościół świętego Maurycego, wtedy zobaczymy te wspaniałe pomniki Jana Nepomucena. Również na Ostrowie Tumskim przed Kolegiatą Świętokrzyską znajduje się podobno największy na świecie pomnik Jana Nepomucena. Udział w jego powstaniu zapewne też miał nasz bohater - dodaje.
Wystawę "Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky'ego z lat 20. XVIII w." można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym do 29 października.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Gość: Piotr Oszczanowski (dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu)
Data emisji: 5.07.2023
Godzina emisji: 23.43
mgc
"Barokowi herosi". Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - Jedynka - polskieradio.pl