"Malarz Północy". Wystawa prac Odda Nerdruma w CSW Zamek Ujazdowski

Data publikacji: 30.08.2023 10:58
Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 11:20
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski , Autor - Agencja Forum

POSŁUCHAJ

"Malarz Północy". Wystawa prac Odda Nerdruma w CSW Zamek Ujazdowski (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

Odd Nerdrum to jeden z najlepszych malarzy norweskich od czasów Edvarda Muncha. Wydarzeniem, które go ukształtowało, było ujrzenie obrazu Rembrandta "Sprzysiężenie Claudiusa Civilisa" w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Prace Nerdruma znajdują się w największych światowych galeriach, teraz przyszedł czas również na Polskę. 
  • Odd Nerdrum to norweski artysta, jeden z najsławniejszych współczesnych malarzy figuratywnych.
  • W swojej twórczości nawiązuje do wielkich mistrzów: Rembrandta, Caravaggia czy Tycjana.
  • Jego dzieła można zobaczyć w wielu galeriach na całym świecie. Od niedawna również na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. 

Odd Nerdrum - "Malarz Północy"

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zaprasza na wystawę prac norweskiego artysty Odda Nerdruma. Wystawa nosi tytuł "Malarz Północy". - Twórczość Nerdruma jest próbą odbudowania relacji z tradycją. W jego malarstwie widzimy echa obrazów Rembrandta, Caravaggia, Tycjana czy Pietera Bruegela - zauważa prowadzący audycję Jakub Domoradzki. 

Dlaczego twórczość Odda Nerdruma intryguje?

Piotr Bernatowicz, dyrektor CSW Zamek Ujazdowski, podkreśla, że w swoich poszukiwaniach zawodowych koncentruje się na wymiarach współczesności rzadko prezentowanych w instytucjach publicznych, a zasługujących na ekspozycję. - Zastanawiają mnie takie pominięcia. (...) Odd Nerdrum to malarz idący własną ścieżką od lat 60. XX wieku. Jest artystą współczesnym mającym duże grono wielbicieli i uczniów - tłumaczy. 

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia przypomina, że w swych założeniach sztuka współczesna rządzi się zasadą oryginalności i różnorodności. - W przypadku Nerdruma mamy propozycję, która ewidentnie jest oryginalna i ewidentnie jest czymś swoistym - podkreśla. Dodaje, że w założeniu samego artysty pod względem warsztatowym mamy do czynienia przede wszystkim z kontynuacją malarstwa przedoświeceniowego. 

Dlaczego Nerdrum porzucił akademię sztuk pięknych

Oddo Nerdrum rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Oslo na początku lat 60. XX wieku. Szybko jednak doszedł do wniosku, że współczesna uczelnia nie jest w stanie wyposażyć go w oczekiwane umiejętności. - Ten styl malowania został uznany za przebrzmiały i odłożony do lamusa. A Odd uparł się, chciał malować w ten właśnie sposób. Po roku porzucił akademię i rozpoczął studia na własną rękę - wyjaśnia gość Jedynki. 

Czym jest współczesność?

Piotr Bernatowicz definiuje współczesność jako sztukę powstającą "dzisiaj". Charakteryzuje się ona ogromną różnorodnością. - Mieści się w niej sztuka awangardy, sztuka instalacji, sztuka nowych mediów, ale cały czas mieści się w niej też malarstwo. Mnóstwo artystów tworzy w sposób inspirowany tradycją. Nerdrum jest może o tyle wyjątkowy, że jego pozycja jest niezwykle konsekwentna - analizuje rozmówca Jakuba Domoradzkiego. 

Przekonuje, że Norweg w swoim artystycznym dialogu z tradycją i dawnymi twórcami nie wpada w pułapkę naśladownictwa. - Opowieść, którą prezentuje Nerdrum, jest całkowicie jego opowieścią. Jest językiem, który można porównywać z językiem wielkich mistrzów przeszłości - nie ma wątpliwości dyrektor CSW Zamek Ujazdowski. Znaczący jest również tytuł wystawy, w pracach Nerdruma widać bowiem "geograficzną północ Europy".

Jaki pejzaż prezentuje Odd Nerdrum?

Zdaniem gościa "Eureki" specyficzny pejzaż będący przestrzenią przedstawianych scen może być wywiedziony z surowego pejzażu Norwegii czy Islandii. - Ważną cechą jest półmrok, deficyt światła słonecznego. Właściwie każda scena, którą przedstawia Odd Nerdrum, rozgrywa się w czasie przed świtem albo już po zmierzchu. Obecność słońca jest właściwie tylko zasygnalizowana - wskazuje Piotr Bernatowicz. 

Wystawa będzie czynna do 10 grudnia 2023 r. 

Obecnie prace Odda Nerdruma znajdują się w najważniejszych kolekcjach świata  w Galerii Narodowej w Oslo, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Astrupa Fearnleya w Oslo, w Muzeum i Ogrodzie Rzeźby Hirschhorna w Waszyngtonie, w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, w Nowoorleańskim Muzeum Sztuki, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Diego i w Centrum Sztuki Walkera w Minneapolis.

[źródło: CSW Zamek Ujazdowski]

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Gość: Piotr Bernatowicz (dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie)

Data emisji: 29.08.2023

Godzina emisji: 23.40

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.